Piják lužní: nový druh klíštěte přenáší kromě Lymské boreliózy a klíšťové encefalitidy i málo známou neoerlichiózu

Piják lužní (Dermacentor reticulatus) pro nás ještě v nedávných letech představoval riziko pouze při cestách do jižních částí Evropy či do Afriky. Nový druh klíštěte se k nám pravděpodobně dostal se stěhovavými ptáky, a především díky klimatickým změnám se ve střední Evropě dokázal i zabydlet. Nejprve se piják lužní u nás objevoval jen vzácně v Jihomoravském kraji, nyní už je hlášen jeho výskyt i z dalších míst v Česku. Častěji než u nás, se vyskytuje na Slovensku.

Piják lužní je o dost větší než naše domácí klíště obecné a poznáte ho především podle výrazné kresby na štítku. Nenasátí jedinci bývají až 5 mm velcí.

Vyskytuje se především v teplých a vlhkých oblastech, nejaktivnější je v jarním období, pak přijde druhá vlna výskytu, od léta až do podzimu. Na hostitele číhají pijáci lužní nejčastěji na vlhkých loukách, ve vysoké trávě, na březích řek a rybníků, v příkopech podél silnic a cest. V lese a v křovinách ho obvykle nenajdete.

Piják lužní přenáší na člověka lymskou boreliózu, klíšťovou encefalitidu i neoerlichiózu

Piják lužní může na člověka přenášet stejné nemoci jako naše původní druhy klíšťat, tedy lymeskou boreliózu i klíšťovou encefalitidu, ale velmi vzácně i další choroby, jako jsou tularémie nebo omská hemoragická horečka. Daleko větší problém v sobě skrývá další nemoc přenášená klíšťaty, tedy nejen pijákem lužním, neoerlichióza. Jedná se o chorobu, která je velmi nebezpečná především pro osoby s oslabenou imunitou. Nově objevený patogen byl nazván Candidatus Neoehrlichia mikurensis a napadá cévní výstelku.

Příznaky neoerlichiózy

  • vysoká horečka
  • bolest svalů a kloubů
  • porucha oběhového systému

Onemocnění bylo objeveno teprve v roce 2010. Pokud je neoehrlichióza správně diagnostikována, léčba je poměrně jednoduchá. Počet infikovaných klíšťat v Evropě se pohybuje mezi 0,1-24,3 %, přičemž nejvyšší výskyt je ve střední Evropě včetně ČR. 

Piják lužní přenáší i pro psy nebezpečnou babesiózu

Veterinární lékaři již několik let doporučují při cestách se psem do jižní Evropy, ale i na Slovensko, očkování mazlíčka proti babesióze, kterou tato klíšťata přenášejí. Dostupná vakcína sice nedokáže propuknutí nemoci úplně zabránit, významně však zmírní průběh choroby. Pozor, vakcína účinkuje pouze 6 měsíců! Inkubační doba tohoto onemocnění je přibližně 10-21 dní.

Příznaky babesiózy

  • nechutenství
  • zvracení
  • horečka
  • tmavá moč
  • slabost a malátnost
  • bledé sliznice
  • nateklé mízní uzliny
  • anémie
  • zvětšená slezina

Babesióza je závažné onemocnění, které může vést až k uhynutí zvířete a léčení je velmi nákladné. Proto je velmi důležitá prevence. Před cestou na dovolenou do jižní Evropy, ale i na Slovensko nebo do Maďarska, nechte psa vždy naočkovat.

Už několik let existuje pro psy i vakcina proti Lymské borelióze. I tak je však stále důležité, chránit psy před klíšťaty nošením obojků či žvýkací tabletou proti parazitům. Už jen proto, abychom zmírnili pravděpodobnost přenosu klíštěte na člověka při kontaktu se psem.

Zdroj:https://najdipijaka.cz/; https://portal.nature.cz/w/druh-70474#/ 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada