Jak na balkoně vypěstovat obrovskou úrodu zeleniny: postačí vám správné truhlíky a sklízet můžete nejen rajčata a okurky

Vyberte si vhodný truhlík nebo kontejner

Jakmile vkročíte do hobbymarketu nebo otevřete internetové stránky s nádobami na pěstování, objevíte obrovskou nabídku nejrůznějších květináčů a truhlíků. Pokud se chystáte pěstovat zeleninu, ihned zamítněte malé květináče i úzké a nízké truhlíky, byť patří mezi samozavlažovací. Vsaďte na co největší objem. V malých nádobách, které disponují také jen malým zásobníkem na vodu, rostlinám závlaha dlouho nevydrží. Pokud vám to prostor na balkoně dovolí, zvolte co největší kontejnery, ve kterých vám zásoba vody vydrží až na týden i v parném létě. Na trhu najdete i kontejnery se zásobníkem až na 9 l vody nebo kontejnery se dvěma oddělenými nádobami a zásobníkem až na 18 l vody.

Zelenině se bude nejlépe dařit na balkonech orientovaných na východ

Nejvhodnější podmínky pro pěstování zeleniny i bylinek najdete na balkonech, orientovaných na východ či na západ, ale ani při severní orientaci není nic ztraceno. I tam můžete pěstovat například pažitku, petrželku nebo libeček, které se spokojí i se stinným umístěním. Možná překvapivě bude největší problém s jižně orientovaným balkonem. Polední slunce může snadno listy zeleniny, ale samozřejmě i květin, spálit, proto uvažujte o pořízení vhodného zastínění. Nejlepší bude markýza ale postačí i obyčejná rákosová rohož, která poslouží jako paravan.

Vyberte vhodný pěstební substrát do truhlíku

Počítejte s tím, že při pěstování zeleniny v truhlíku bude nutné každoročně vyměnit substrát, ve kterém budete zeleninu pěstovat. V hobbymarketech i zahradnictvích najdete speciální substráty pro samozavlažovací truhlíky, které zabraňují zahnívání kořenů, ale postačí i substrát obyčejný, obohacený o porci písku. Všechny pěstební substráty jsou obohacené o startovací dávku hnojiva, později můžete rostliny přihnojovat tekutým hnojivem.

Jaká je nejlepší odrůda rajčat: nenáročná tyčková i balkonová rajčata

Rajčata vypěstuje na balkoně opravdu úplně každý a nepotřebuje k tomu žádné velké zahradnické zkušenosti. V druhé polovině května vysaďte balkonové odrůdy do větších květináčů i truhlíků běžných velikostí, tyčkové odrůdy můžete pěstovat v kontejnerech. Vybírejte odrůdy s menšími plody, vynikající jsou rajčata jahodová, datlová nebo cherry rajčátka, která mívají velké množství drobnějších plodů.

V posledních letech jsou velmi oblíbená i rajčata divoká. Mívají velmi drobné plody, ale jejich velikost plně nahradí množství dozrávajících červených kuliček. Rajčátka jsou velmi chutná a sladká, skvělá i pro menší děti.

Jak pěstovat papriky na balkoně

Na balkoně můžete snadno pěstovat snad všechny druhy paprik, jen při pěstování v samozavlažovacích truhlících dejte pozor na přemokření. Nikdy nedoplňujte celý zásobník na vodu. Pěstovat můžete jak velkoplodé odrůdy, tak všechny druhy drobnějších sladkých i pálivých papriček a feferonek.

Jak pěstovat okurky na balkoně: dopřejte jim pevnou oporu

Okurky nakladačky se na balkonech pěstují velmi dobře. Libují si nejvíce na východně orientovaných balkonech, sálavé slunce může snadno popálit jejich listy. Můžete vyzkoušet i salátové okurky, jen se musíte smířit s malým množstvím plodů.

Jak se na balkoně pěstuje kořenová zelenina

V hlubších kontejnerech můžete pěstovat i kořenovou zeleninu, mrkev, petržel i celer, ale nesmíte počítat s žádnou extrémní sklizní. Kořeny bývají jen krátké, i když použijete hluboký kontejner.

Naproti tomu ředkvičky se v truhlíku pěstují velmi snadno a klidně i několik výsevů za sebou, postupně, abyste docílili co nejdelší ředkvičkové sezony.

Skromný a sladký hrášek

Hrách se na balkoně pěstuje velmi snadno a úroda zelených lusků bývá velmi bohatá. Hrách vysejte už v dubnu, abyste lusky sklízeli co nejdříve. Po sklizni pak můžete vysít další hrášek, nebojte se i ten stihne dozrát.

Dekorativní listový salát

V truhlíku můžete pěstovat i listové saláty. Semínka nakoupíte snadno a vybírat můžete i pestrolisté odrůdy, které budou váš balkon i zdobit.

Cukety a dýně raději nezkoušejte

Cukety a dýně se pro pěstování na balkonech příliš nehodí. Potřebují příliš mnoho prostoru a živin a ani velký kontejner jim pro zdárný růst většinou nestačí.

Zdroj: autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada