Vysaďte volně rostoucí živý plot z keřů, které vás na jaře potěší nádhernými květy a na podzim chutnými plody

Vzhledem k tomu, že většina zahradnických center i hobbymarketů nabízí nejčastěji rostliny, tedy i keře, pěstované v kontejnerech, můžete zakládat živý plot téměř po celou sezónu (mezi koncem března až začátkem listopadu). Nejlépe se však keřům bude dařit, pokud je vysadíte na jaře, případně zase až na podzim.

Vysaďte volně rostoucí živý plot

Samozřejmě i keře, které plodí chutné plody, můžete tvarovat řezem, ale tím byste se zbytečně připravili o část nebo dokonce o celou úrodu. Proto keře rovnou vysaďte tak, aby měly dostatek prostoru kolem sebe.  Vzhledem k tomu, že neupravované keře zaberou pro sebe větší plochu, hodí se především pro větší pozemky.

Při nákupu keřů dbejte na to, aby se nejednalo o rostliny, které byly vysazené do obalu chvilku před prodejem, ale byly v kontejneru přímo pěstované. Je důležité, aby měly keře nepoškozený kořenový bal, včetně drobného kořenového vlášení. Kořenový bal také nesmí být před výsadbou vyschlý. Proto rostliny nejprve důkladně prolijte vodou.

Připravte si jámy pro výsadbu keřů. Ty musí být tak hluboké, aby se do nich bez problému vešel celý kořenový bal, bez poškození kořenů. Na dno jámy přisypejte substrát, vhodný pro danou rostlinu. Nejčastěji to bude zahradnický substrát nebo substrát, namíchaný s rašelinou či kompost. S tím by vám měl zkušený obchodník při prodeji poradit. Rostliny pro volně rostoucí živé ploty vysazujte asi 1- 1,5 m od sebe. Ihned po výsadbě zastřihněte výhony keřů a vysazené rostliny důkladně prolijte vodou.

Pokud zahradu navštěvují psi, pak dejte pozor, aby nemočili na čerstvě vysazené sazenice keřů. Psí moč dřevinám vůbec nesvědčí a opravdu se nejedná o vítané hnojivo.

Co vysadit na živý plot
 

1. Muchovník (Amelanchier)

Dřevina do volně rostoucích i stříhaných živých plotů, jejíž listy nejprve mají barvu bronzovou, v létě zelenou a na podzim se zbarví do oranžova. Vykvétá bílými květy v dubnu. Muchovník poskytuje chutné plody, podobné borůvkám, které jsou plné vitaminů a minerálů.

2. Aronie, temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa)

Keř, který většinou známe pod označením černý jeřáb nebo jeřabina. Vykvétá malými bílými květy, poměrně nevýraznými, ale na podzim se dočkáte chutných, tmavě fialových až černých plodů, které se sklízejí až po přemrznutí prvním mrazíkem. Do té doby jsou velmi trpké.

3. Zimolez kamčatský (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

Keř vykvétá od května do června a během července dozrávají chutné plody, modré bobule. Keři se často říká kamčatská borůvka, ale ve skutečnosti nemá s borůvkami nic společného. Hodí se pouze do volných živých plotů, ne do stříhaných, ale zmlazovací řez provádět můžete.

4. Dřín obecný (Cornus mas)

Ještě před olistěním vykvétá žlutými květy, nejčastěji během března. Plody, zvané dřínky, mají natrpklou, sladkokyselou chuť a využívají se na přípravu sirupů a džemů.

5. Josta (Ribes nidigrolaria)

Vynikající a odolný keř, kříženec rybízu a angreštu, vykvétá brzy na jaře nenápadnými květy. Temně fialové plody josty jsou velmi zdravé i chutné, plné vitaminu C.

 

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-a-kdy-vysadit-zivy-plot-22829.html; Atlas keře, V. Bažant a L. Úředníček (Avademia 2018)

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada