Co je to ta vertikutace?
Většina Čechů má to slovo problém i vyslovit. Nejedná se o docela tak české slovo jako o „počeštělé“. Vzniklo ze dvou anglických výrazů „vertical“ (svislý) a „cut“ (řez). Z toho lze už jednoduše vyvodit, že se jedná o proces, při kterém svislým pohybem „řežete“ do trávníku. I když to zní devastačně, trávník tím krásně provzdušníte, vyčistíte od plevele a celkově ozdravíte.
Proč je vertikutace tak důležitá?
Každý trávník má tendenci zarůstat plevelem a mechem. Zbytky posečené trávy vytváří po čase v trávníku plsť, ve které má trávník tendenci znova kořenit, čímž hůře přijímá živiny a v podstatě se dusí. Výsledkem jsou nevzhledné hnědé mapy a suchá místa.
Právě proto je dobré pořídit tzv. vertikutátor. Tedy stroj, který trávník „rozřeže“, odstraní plevel a plsť, a trávník díky tomu bude moci opět přijímat vše potřebné z půdy. Zprvu to bude vypadat až děsivě, protože si na zahradě vytvoříte místo trávníku malé bitevní pole, ale nepropadejte panice. Stačí pár týdnů a trávník bude jako nový. Co tedy vertikutátor zvládá:
- Zajistí přísun vzduchu.
- Dovolí lepší prostupnost vody.
- Zbaví trávník plevele a mechu.
- Nastartuje růst trávy.
Jak funguje vertikutátor a jak ho vybrat?
Jak jsme již výše předeslali, je nutné pořídit vertikutátor. Vypadá na první pohled trochu jako sekačka, avšak princip fungování je jiný. Veškerou práci obstarává rotační hřídel s 9–16 páry nožů. Během vertikutace se hřídel otáčí a nože se zarývají 2–3 mm hluboko.
Při výběru vertikutátoru se soustřeďte na tyto parametry:
- Pohon (elektřina, akumulátor, benzin)
- Šířka záběru (cca 30–50 cm)
- Sběrný koš
- Náhradní díly
- Příslušenství
Kdy je vhodné začít s vertikutací?
Vertikutace se doporučuje u trávníků starších než 3 roky. Mladší trávník byste mohli nenávratně poškodit. Provádějte ji dvakrát ročně (jaro a podzim).