Jak nakládat s odpadem na zahradě?

Úklid zahrady před jejím vybudováním

Péče o zahradu začíná ještě před jejím vybudováním. Jakmile dokončíte stavbu nebo rekonstrukci domu, přijde na řadu plánování zahrady.

Před tím než se budete moci pustit do sázení rostlin a setí trávy je důležité celý pozemek srovnat a zbavit se nežádoucího materiálu. Na odvoz suti nebo kamenů při zakládání zahrady je nejlepší objednat kontejner, zbytky stavebního materiálu a kameny jej naplnit a nechat vyvést.

Jakmile máte celý pozemek uklizený a srovnaný, můžete se vesele pustit do výsadby a zkrášlování zahrady.

Pravidelná údržba zahrady

Po pár letech od založení zahrady je potřeba ji začít pravidelně udržovat. Na jaře se většina zahradních rostlin stříhá, na podzim se zase hrabe listí a likvidují se zbytky zeleniny a ovoce. O pravidelném sekání trávy ani nemluvě. Ze všeho vám zbyde velké množství odpadu, které je nutné nějak zlikvidovat. Na pálení větví a listí raději zapomeňte, věřte, že existuje spousta lepších řešení.

Kompostujte

Rostlinný odpad je plný nevyužitých živin, které je možné dále využít. Kompostování je velice ekologické a získáte tak zdarma zdroj plnohodnotného humusu. Ke kompostování budete potřebovat jen vhodné kompostéry, do kterých můžete vhazovat odřezky, slupky a zbytky zeleniny, skořápky z vajec, posekanou trávu, drobné větvičky, plevel, dřevěný popel nebo dokonce kávovou sedlinu.

Pokud na svém pozemku nemáte dostatek místa, ve většině obcí najdete hnědé popelnice na bioodpad, kam je možné rostlinný odpad ze zahrady vyvést. Hnědé popelnice jsou vybaveny odvětráváním, které umožňuje cirkulaci vzduchu uvnitř nádoby.

Nezapomeňte, že do bioodpadu rozhodně nepatří zbytky potravin, výkaly domácích mazlíčků, cigarety, pecky nebo dokonce uhynulá zvířata.

Štěpkování a drcení odpadu

Větví se snadno zbavíte pomocí štěpkovače. Po proschnutí je štěpka vhodná jako palivo do kotle nebo krbu, nebo pro mulčování okrasných stromů a keřů.

Štěpkování a drcení odpadu
Info ikona

Kromě štěpkovače můžete na zahradě využít i drtič, vzniklá drť má stejné využití jako štěpka, ale je odolnější a vydrží delší dobu.

Tip: Štěpkovač či drtič nemusíte hned kupovat, většina hobbymarketů tyto stroje půjčuje.

Když kompostér ani popelnice nestačí

Při větší údržbě zahrady může vzniknout takové množství odpadu, které se již do kompostéru ani obecní popelnice na bioodpad nevejde. V takovém případě je nejlepší volba vyrazit do sběrného dvora.

Co se děje s bioodpadem?

Bioodpad, který vyhodíte do hnědé popelnice nebo odvezete do sběrného dvora, se dále zpracovává v kompostárnách nebo se z něj v bioplynových stanicích vyrábí bioplyn, který je velice ekologický (používá se k produkci elektrické energie nebo tepla).