Jak pozvat na zahradu život?

Změna přístupu k úpravě zahrady

V první řadě je třeba přehodnotit úkony, které na své zahradě pravidelně děláte. Přírodní pomocníci potřebují dostatek skrýší, aby se u vás natrvalo zabydleli. Chcete-li je přilákat a užívat si jejich společnosti, začněte už na podzim. Hromada listí nahrnutá ke kmeni stromu prospěje nejen jemu, ale poskytne také tajnou skrýš drobné zvěři k zimnímu spánku.

Na jaře pak bude zapotřebí nechat odpočinout i sekačku. Luční kvítí nemusí rašit hned v celé ploše zahrady, stačí divoké přírodě vyčlenit drobnou sekci, kam se včely, motýli, brouci a další tvorové přijdou napít. Vaše zahrada se díky tomu může v několika málo dnech proměnit v energický ekosystém lákavý nejen na pohled, ale také pro samotné květiny.

Vytvořte bezpečné obydlí pro malé i velké návštěvníky

Není nic jednoduššího než poskládat hmyzí hotel či budku. Zvládnete to klidně i s dětmi za jedno odpoledne. Stačí do staré bedýnky či přepravky naskládat trochu přírodních materiálů jako šišky, klacíky, listí nebo seno a vytvořit z nich jednotlivé pokojíčky. Aby byl hotel také líbivým doplňkem vaší zahrady, je zapotřebí trocha zručnosti. Pokud si nevěříte, můžete hmyzí hotel jednoduše zakoupit mezi zahradnickými potřebami.

Jak pozvat na zahradu život?
Info ikona

Přemýšlejte chytře nad výběrem trvalek

Aby měli vaši noví přátelé neustálý přísun potravy, je potřeba jim celosezónně poskytovat pestrý jídelníček pylu a nektaru. Kombinujte keře, trvalky i byliny, které kvetou v různou dobu, a udržíte si tím i sympatie zvířecích pomocníků.

Mezi jejich oblíbené cíle patří:

  • Na jaře: šeřík, hyacinty, magnólie, sakury, ovocné dřeviny, luční kvítí
  • V létě: zejména motýlí keř, levandule, Echinacea, měsíček, jasmín, luční kvítí
  • Na podzim: Echinacea, sadec, lobelka, dlužicha, luční kvítí

Zahrada by měla být členitá a trvalkové záhony navazovat na louku, keře či vzrostlejší stromy, aby bylo prostředí co nejrůznorodější a nabízelo dostatek vyžití i způsobů obživy v každém ročním období. Pak už jen stačí umístit zahradní stůl se židlemi a kochat se.

Po obědě mlsání

Chcete být oblíbencem lučních tvorů? Dejte jim, co jinde nenajdou. Jednou z nejúčinnějších metod, jak přilákat život na zahradu, jsou krmítka. Stačí hromádka nespotřebovaného ovoce, ptačí budka se semeny či ořechy nebo jednoduše miska s cukrovou vodou. Okamžitě si získáte srdce veškeré okolní fauny.

Po jídle napít

Voda v krajině chybí. Kde jí je dostatek, tam to také pulzuje životem. Vytvořte ze své vyprahlé zahrady útočiště pro žíznivé přátele a vděčně se vám odmění opylováním květin i veselým cvrkotem. Jednoduché jezírko si lze vykopat ručně i bez velkých investic. Stačí díra v zemi a jezírková folie. Počítat však musíte se zakalením vody nečistotami.

Jak vyrobit koupací jezírko?

Pokud byste se v jezírku chtěli koupat i vy, je dobré využít profesionální firmu, která navrhne vhodné způsoby přírodního čištění pomocí štěrkové vrstvy a kořenových systémů speciálních rostlin. Do nich vodu nažene čerpadlo a ven putuje už průzračně čistá. Na takový systém je však potřeba mnoho místa. Menší koupací jezírka bez možnosti zbudování „regenerační zóny“ je potřeba dočišťovat také pomocí chemie. Při budování větších jezírek je třeba si zajistit povolení od příslušných úřadů.

Pamatujte také na bezpečí svých nových přátel před utopením. Využijte plovoucích dekorací, fontánek či leknínů. Případně stačí i položené prkno.

Novým přátelům stačí i málo…

Pokud se tedy necítíte na výkop nového jezírka nebo na něj jednoduše nemáte prostor, hmyz i ptáčky potěšíte klidně i miskou vody, ptačím pítkem, popřípadě sudem na dešťovku či zakopanou kádi. Každá zadržená kapka se počítá. Nezapomínejte jen udržovat vodu vždy čistou. Zvířecí hosté se z ní nejen rádi napijí, ale také se v ní vykoupou.

Opatrně na chemii

Věčná otázka, se kterou čas od času zabojuje každý zahradník. Jak zahradničit v souladu s přírodou a nenechat se převálcovat škůdci, plísněmi, slimáky ani houbami? Sáhnout po chemických prostředcích je vždy to nejrychlejší řešení, ale zpravidla nebývá tou nejlepší volbou ve prospěch přírody ani samotné zahrady. Najít přírodní řešení může sice chvíli trvat, ale jakmile najdete správný směr, poputujete rovnou do cílové stanice „ideální rovnováha“. Nejlepší volbou bývá nasazení přirozených predátorů, užívání přírodních aromat, ale také babských rad, které nakonec každého záškodníka vyženou.

Přirozené hnojení

Kromě boje se škůdci se vyplatí zapátrat také mezi přírodními hnojivy, která vám nabídne nejen samotná zahrada, ale i lednice. Skvělou volbou je zejména macerát z kopřiv, slepičince, hnůj, lógr z kávy, vaječné skořápky a další poklady, které obohatí půdu o cenné vitamíny a minerály bez nežádoucích chemických stop.

Kromě toho je zapotřebí také pěstovat kvalitní kompost, kterým můžete nejenom pravidelně obohacovat záhony, ale také v něm ubytovat královny všech zahrad - žížaly. Stačí jednoduše sbírat veškerý bioodpad z domácnosti i zahrady, pravidelně jej přehazovat a za 4 roky je ten nejkvalitnější živinový koktejl pro záhony hotov.