Moderátorka Aneta Christovová nám ukázala svůj květinový koutek: Rýmovníku se omlouvá, s orchidejí si povídá

Aneta Christovová se hned v úvodu přiznává, že není člověkem, který by ve velkém pěstoval květiny. Přesto u ní v bytě napočítáme hned čtyři, resp. pět pokojových rostlin. Aneta k tomu říká: „Já jsem člověk, který květiny v bytě toleruje. Hlavním pěstitelem je manžel, který je má rád, povídá si s nimi a pečuje o ně.“

Pyšná je ale na svoji „minizahrádku“, což je velký ozdobný květináč, kde spolu rostou dracena, orchidej a šťavel. Ačkoliv se jedná o netradiční společenství, rostlinám se daří dobře.

Jak pečovat o rýmovník?

Čemu se tady opravdu daří, je rýmovník, který každou chvíli stříhám a rozdávám kamarádům. Já sama ho používám do čaje, dám tam dva tři lístky, je to super při nachlazení. Poprosím rýmovník o omluvu, odtrhnu jeden lístek, poděkuju mu, rozdrtím ho do nosu a s tím tři čtvrtě hodiny chodím, říká Aneta. S touto netradiční léčbou rýmy má prý velmi dobré zkušenosti a na ni rýmovník působí přímo úžasně.

Jak správně zaštipovat rýmovník? Pěstování, rozmnožování a jeho využití

www.nkz.cz

Způsob, kterým Aneta Christovová používá rýmovník, není jedinou možností. Rýmovník (Plectranthus) je rostlina z čeledi hluchavkovitých a má celou řadu použití jako léčivka, ale také v gastronomii či jako domácí repelent. Péče o rýmovník vyžaduje několik kroků. Preferuje slunné až polostinné stanoviště. Ideální je umístit ho na okenní parapet, kde dostane dostatek světla, ale ne přímé slunce. Uvítá teploty mezi 18–24 °C. Vyžaduje pravidelnou zálivku, nesnáší ovšem přemokření, což může vést k hnilobě kořenů. Jeho růst podpoříte pravidelným hnojením každé 2–4 týdny. Rostliny je dobré přesazovat každé jaro, ideálně v březnu nebo dubnu, mají rády prostor. Zastřižením dlouhých výhonů podpoříte zdravý růst.

Rýmovník do každé domácnosti: zažene nachlazení i bolest hlavy

www.nkz.cz

Využití rýmovníku v domácnosti

  • Rýmovník citronový (Plectranthus amboinicus) je skvělé dochucovadlo do polévek nebo masitých pokrmů. Chutí připomíná oregano s mátovým podtónem.
  • Rýmovník eukalyptový (Plectranthus montanus) se zase uplatní jako koření např. v mexické kuchyni nebo k dochucení salátů. Vůní připomíná eukalyptus.
  • Rýmovník purpurový (Plectranthus purpuratus) je ideálním odpuzovačem much a dalšího hmyzu.

Jako domácí léčivku rýmovník využijete při léčbě rýmy, ucpaného nosu nebo při bolestech v krku a nachlazení. Jako „první pomoc“ stačí rozemnout list rýmovníku v prstech a zhluboka vdechovat vonné silice, které rýmovník uvolňuje. Z listů rýmovníku si lze připravit nosní kapky, mast (zklidňuje také podrážděnou pokožku), tinkturu na posílení imunity nebo inhalační roztok. V případě nachlazení nebo rýmy můžete vyzkoušet dát na noc na radiátor kastrůlek s vodou a několika lístky rýmovníku.

Rýmovník vydává silnou vůni, proto skvěle odpuzuje hmyz, jako jsou mouchy, komáři či mšice. Dokáže ochránit i rostliny ve svém okolí. Umístěním mezi ostatní květiny působí jako prevence před výskytem některých škůdců, například molic, které se hojně vyskytují na ibišcích.

Ficus ginseng – Vděčná rostlina pro začátečníky

Vedle květináče s minizahrádkou má Aneta krásný exemplář Ficus ginseng, což je pokojová rostlina podobná bonsaji. Je charakteristická tlustým kmenem a svěžími listy. Tato rostlina je vhodná pro úplné začátečníky, protože nevyžaduje téměř žádnou péči. Potřebuje světlé místo, ale ne přímé slunce. Zalévá se, až když substrát proschne, v zimě se zálivka omezuje. Uvítá rosení, aby si udržela vlhkost. Zajímavostí je, že kořenová struktura, která připomíná ženšen, vzniká speciálním procesem pěstování, kdy se kořeny uměle tvarují.

Jak začít s pěstováním bonsají. Vyberte si rostlinu vhodnou pro začátečníky

www.nkz.cz

Orchideje mohou kvést opakovaně

Během rozhovoru si Aneta všimla, že její orchidej co nevidět pokvete a ukázala i druhou, která je již po odkvětu. „Vím, že se odkvetlý šlahoun orchideje má stříhat, aby znovu kvetl. Napočítám tři očka a střihnu," pochlubila se moderátorka.

Péče o orchideje není opravdu náročná. Pokud orchideje odkvetou, je běžnou praxí stonek květenství odstřihnout, aby se rostlina nevysilovala, což platí hlavně pro rod Oncidium. Znamená to odstranit stonek nízko nad růžicí větvících se listů asi 2,5 cm od hlavního stonku rostliny. Pokud je stonek u orchidejí rodu Phalaenopsis stále ještě zelený, může se na něm objevit nový květ. V tomto případě je vhodné stonek zastřihnout nad zeleným pupenem.

U rodu Dendrobium se stonek odstraňuje dle druhu. Některé druhy orchidejí kvetou na starých stoncích, zatímco jiné potřebují nové výhony. U Cattleyi se doporučuje stonek ponechat, dokud není zcela suchý. Tato orchidej obvykle kvete na nových výhonech.

Pečovat o orchideje nemusí být složité. Je ale potřeba znát pravidla zalévání, přesazování i kolik potřebují světla

www.nkz.cz

Aneta nesnáší řezané květiny

Řezané květiny u Anety nenajdeme. Nemá je ráda. Vadí jí, že si tyto květiny neužije příliš dlouho a že brzy zvadnou a uhynou. Protože ale její přátelé si na řezané květiny potrpí, obdarovává je jimi. „Když už dávám kamarádům kytku, tak opravdu jen v květináči, aby nebylo vidět, jak květina umírá,“ prozradila Naší krásné zahradě Aneta Christovová.

Květiny v obchodech jsou dovážené a skladované v chladu při nízkých teplotách. Pobyt ve vyhřátém bytě jim způsobuje šok, a díky tomu po několika dnech uvadají. Životnost řezaných květin ovlivňuje mnoho faktorů, např. čistota vázy (nebojte se vázy dezinfikovat), správná teplota vody a prostředí, kvalita vody a výživa.

Jakmile si květiny donesete domů, šikmo je seřízněte, aby lépe sály vodu, a odstraňte listy, které by mohly hnít pod hladinou. Každé 2 – 3 dny vyměňte vodu a umyjte vázu. Do blízkosti kytice není vhodné umístit ovoce, které uvolňuje etylen (způsobuje rychlejší dozrávání rostlin). Do vody můžete přidat acylpyrin, cukr, kapku octa nebo citronu, což rostliny „nastartuje“ a sníží tvorbu slizu ve vodě.

Chcete, aby vám květiny ve váze vydržely co nejdéle? Tak tohle určitě nedělejte. Dozrávající ovoce a další rady floristů, čeho se vyvarovat

www.nkz.cz

Celou zpověď Anety Christovové o její „minizahrádce“ sledujte v úvodním videu.

Květinový koutek Anety Christovové
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada