Árón italský

Arum italicum

Barva květů
Doba kvetení
Světlo
Půda
Zahradní styl
Využití
Barva listů
Půdní reakce
Růst a znaky
Vlhkost půdy
Účel pěstování
Náhled

Základní informace

Barva květů
Doba kvetení
Barva listů
Růst a znaky
Vlhkost půdy
Půdní reakce
Účel pěstování
Využití

Původ

Árón italský (Arum italicum), který – stejně jako árón plamatý (Arum maculatum) a árón krétský (Arum creticum) – patří do čeledi árónovitých (Araceae), roste v křovinatých a skalnatých oblastech jižní a západní Evropy. Na zahradě přitahuje pohledy neobvyklým květem i okrasnými listy, ale pěstuje se u nás zřídka.

Růst

Vytrvalá bylina má 5–7 cm dlouhý a 3 cm silný oddenek, z nějž vyrůstají listy a 30 a 60 cm vysoký květní stonek.

Olistění

Tmavě zelené, lesklé listy na dlouhých řapících okrouhlého průřezu mají šípovitý tvar. Jsou dlouhé asi 20 až 30 cm, široké 10 až 20 cm a mají bílou kresbu, která nedosahuje až k jejich okrajům. Listy jsou vyhledávanou zelení v aranžmá.

Květy

V dubnu a květnu se mezi listy objevuje několik květních stonků; později se otevírají světle zelené nebo načervenalé toulce, z nichž trčí až 15 cm dlouhá palice drobných žlutých květů. Květenství funguje jako past: jakmile hmyz, přitahovaný teplem a zápachem, pronikne dovnitř, štětinovité chloupky mu brání v odchodu. Při pokusech o únik se otře o prašníky a blizny, a tak zajistí opylení.

Plody

Po opylení toulec odumírá a na místě květů se vyvíjejí nápadné jasně červené bobule uspořádané v dlouhé palici. Jsou potravou ptáků, kteří zároveň zajišťují distribuci nestravitelných semen. Pro lidi a domácí zvířata jsou bobule jedovaté.

Umístění

Árón italský prospívá v polostínu pod keři nebo stromy, ale snese i stín.

Půda

Půda by měla být čerstvá, hluboká, bohatá na humus a živiny a chudá na vápník.

Výsadba

Nejlepší období pro výsadbu je podzim; zasaďte oddenek do hloubky 10 až 15 centimetrů.

Péče

Árón italský je poměrně nenáročný. Na jaře je důležité zajistit rostlinám dostatek vody, zejména při delším období sucha; v létě árón snáší přísušek. Na podzim rostlinu přihnojte vyzrálým kompostem. Ačkoli je árón italský u nás zpravidla zimovzdorný, je dobré ho na zimu zakrýt chvojím nebo listím, zejména v oblastech s chladnějším klimatem.

Dělení

Árón italský není nutné dělit.

Použití

„Mramorované“ listy nejlépe vyniknou na stinných nebo částečně zastíněných okrajích dřevinných partií. Hezky a přirozeně vypadá v kombinaci se sasankami, liliemi zlatohlavými, čemeřicemi nebo plicníky, stejně jako s kapradinami a lesními travinami.

Odrůdy

’Marmoratum’, často označovaná jako ’Pictum’, patří do poddruhu Arum italicum subsp. italicum; má nápadně zelenobílé mramorované listy a krátké květní stonky.

Množení

Árón italský lze množit buď dělením hlíz v pozdním létě, nebo výsevem. Kromě toho se rostlina v dobrých podmínkách snadno vysemeňuje.

Choroby a škůdci

Árón italský netrpí chorobami ani škůdci.