Árón plamatý
Arum maculatum
Základní informace
Původ
Árón plamatý (Arum maculatum) z čeledi árónovitých (Araceae) je domácí druh. Roste ve smíšených listnatých lesích západní, střední a jižní Evropy. V zahradě ho provází poněkud kontroverzní pověst – jednak proto, že se rád rozrůstá, jednak proto, že je, tak jako všechny áróny, jedovatý. Dotek může vést k bolestivému podráždění pokožky, konzumace plodů vyvolává křeče. Ohnivě červené bobule jsou obzvláště atraktivní pro děti, proto si rozmyslete, zda na své zahradě árón opravdu chcete mít.
Růst
Z cibulovitého oddenku vyrůstají velké listy, mezi nimi pak silný stonek, který nese koncové květenství. Árón plamatý dorůstá výšky 15–40 centimetrů.
Olistění
Střelovité listy jsou tmavě zelené, tmavě zelené, často purpurově skvrnité – odtud latinský druhový název maculatum. Objevují se na jaře krátce před rozkvětem.
Květy
Výrazné květy árónu plamatého se skládají ze zelenavě bílého, částečně skvrnitého toulce (spatha), z jehož středu vystupuje nažloutlá až hnědavě fialová palice. V době květu, od dubna do května, árón vydává nepříjemný zápach, který přitahuje opylující hmyz. Květy fungují jako past, která láká zejména mouchy a komáry a nenechá je odletět, dokud nezajistí sprášení samičích květů pylem.
Plody
Od června do července na samičích květech dozrávají světle červené bobule. Jsou potravou pro ptáky, kteří zajišťují distribuci nestravitelných semen.
Umístění
Árón plamatý nejlépe prospívá na částečně stinném až stinném stanovišti.
Půda
Půda by měla být čerstvá až mírně vlhká, dostatečně hluboká a pokud možno by měla obsahovat vápník. Vítán je i vysoký obsah humusu a živin.
Výsadba
Na podzim vysaďte oddenky árónu do hloubky 10–15 centimetrů a na vzdálenost 10 až 20 centimetrů mezi rostlinami. Kořenová zábrana zamezí nekontrolovanému šíření rostlin.
Péče
Na vhodných místech se árón plamatý šíří samovýsevem a oddenky. Je-li na jaře delší období sucha, je namístě rostliny zalít. Pro zásobování živinami stačí na podzim rozhrnout na půdu vrstvu kompostu nebo nechat rozložit listí spadané ze stromů. Není nutné trsy árónu rozsazovat.
Použití
Stínomilný árón je vhodný jako podsadba pod dřeviny, zejména v přírodní zahradě. Na záhonech jsou pro něj vhodnými společníky sasanky, lilie zlatohlávek, plicník, škornice a kapradiny, protože mají podobné nároky.
Množení
V pozdním létě můžete vyjmout z půdy a přesadit část oddenků. Možný je také výsev hned po dozrání semen, bude však trvat déle, než se dočkáte kvetoucích rostlin.
Choroby a škůdci
Árón prakticky netrpí chorobami a škůdci.