Lilie královská
Lilium regale
Základní informace
Původ
Lilie královská (Lilium regale) patří do čeledi liliovitých (Liliaceae). Pochází z horských oblastí Číny, kde roste na horských svazích. Srdce milovníků rostlin si podmanila před více než sto lety – ať už tím, že je jednou z nejkrásnějších lilií, nebo překvapivou nenáročností.
Růst
Impozantní cibulovina dorůstá výšky mezi 60 a 180 centimetry. Z cibule vysoké asi 10 cm vyrůstají vzpřímené stonky s úzkými listy. Na jednom stonku postupně rozkvétá jeden až osm květů. Cibule lilie královské a mohou zůstat v zemi po celý rok.
Listy
Zelené lesklé listy jsou úzce kopinaté, dlouhé asi 7 cm.
Květy
V červenci se objevují hrozny vzpřímených jednobarevných bílých květů, které mohou být dlouhé až 10 cm. Vnitřek květu je zbarven žlutě, s červenavými nebo růžovými proužky. Květy vydávají příjemnou vůni podobnou vanilce. Pokud se vám na oděvu zachytí žlutý pyl, odstraňte ho izolepou.
Plody
Po odkvětu se na rostlinách vyvíjejí až 7 cm dlouhé zprvu zelené, později hnědé plody s velkým množstvím drobných světle hnědých semen.
Umístění
Pro lilii královskou je ideální slunné nebo jen mírně zastíněné stanoviště, v tom případě rostlina preferuje ranní slunce. Místo by mělo být chráněné před větrem.
Půda
Lilie královské vyžadují dobře odvodněnou půdu bohatou na živiny. Co se týče pH, je lilie královská přizpůsobivá, ale nejlépe jí je ve vápenité alkalické půdě.
Výsadba
Vysazovat můžete na jaře nebo na podzim. Neskladujte cibuli příliš dlouho, aby nevyschla. Do půdy přimíchejte trochu písku a vyzrálého kompostu, pod cibuli můžete zapravit vrstvu štěrku, která poslouží jako drenáž (lilie královské nesnášejí zamokření). Cibuli zasaďte do hloubky, která odpovídá trojnásobku její výšky (asi 15 cm). Vysazujte ve skupinách po pěti až deseti rostlinách na vzdálenost 20 centimetrů. Hrozí-li na jaře pozdní mrazy, zakryjte záhon s liliemi kompostem.
Péče
Lilie královská je nenáročná. Po odkvětu (v závislosti na odrůdě v období mezi červnem a zářím) seřízněte stonky až nad nejvyšší listy. Jen chcete-li, aby se rostlina vysemenila, nechte plody dozrát. Zbytek nadzemní části nechte, dokud přirozeně nezežloutne. Vysoké odrůdy je vhodné podepřít, aby nepoléhaly. Pravidelně zalévejte, v růstové fázi jednou za čtrnáct dní přidejte do zálivky tekuté hnojivo.
Využití
Lilie královské se hodí do záhonů spolu s trvalkami, jako jsou stračky, a okrasnými trávami a růžemi. Využívají se i k řezu, ale vzhledem k jejich těžké vůni je nestavte do ložnice nebo blízko místa, kde spíte. Lze je pěstovat i v nádobě.
Odrůdy
’Album’: zářivě bílé květy bez růžových proužků a se žlutým hrdlem.
Množení
Lilie královská tvoří dceřiné cibule, a trsy se tak neustále rozrůstají. Jsou-li příliš husté, můžete vnější cibulky oddělit a zasadit je jinam. Snadné je i množení semeny. Trvá však několik let, než rostliny poprvé rozkvetou.
Nemoci a škůdci
Zimní vlhkost způsobuje hnilobu cibule: rostlinu v tom případě už nelze zachránit. Často se objevuje chřestovníček liliový: jasně červený brouk, který zanechává na listech okrouhlé požerky. Také jeho larvy okusují listy a v případě přemnožení mohou rostlinu prakticky zlikvidovat. Objevíte-li brouky nebo larvy, hned je posbírejte, případně v květnu zasáhněte vhodným insekticidem. Někdy si lilie najdou i plži a hraboši.