Breadcrumb
- Úvodní stránka
- Volný čas
- Zajímavosti
- Které byliny si nasbírat do devatera kvítí
- Galerie
- Co patří do devatera kvítí

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) se užívá při různých nervových potížích a migréně. Zevně se užívá ke kloktání a k omývání ran – má hojivý a protizánětlivý účinek. Sbírá se kvetoucí nať.
Foto: Shutterstock

Kapraď samec (Dryopteris filix-mas) se dříve užíval proti střevním parazitům a přikládal se na špatně se hojící rány a bolavé klouby. Jde ale o jedovatou rostlinu, proto ji určitě nepoužívejte k samoléčbě. Sbírá se oddenek.
Foto: Shutterstock

Komonice lékařská (Melilotus officinalis) je dvouletá bylina, která zlepšuje cirkulaci krve, posiluje žilní stěny, působí protizánětlivě a proti otokům. Zklidňuje také mysl, pomáhá při nespavosti a klimakterických potížích. Sbírá se nať v době květu.
Foto: Shutterstock

Svízel vonný (Galium odoratum), dříve mařinka vonná (Asperula odorata), má uklidňující účinky, užívá se při nespavosti, stresu a potížích nervového původu. Působí mírně močopudně a ulevuje při bolestech z nadýmání a ledvinových kamenech. Sbírá se kvetoucí nať. Užívá se jen krátkodobě.
Foto: Shutterstock

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) působí dezinfekčně a protizánětlivě. Má i zevní upotřebení v uvolňujících koupelí, kloktadlech a ústních vodách při zánětech dásní. Sbírá se kvetoucí nať.
Foto: Shutterstock

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) má protizánětlivé, dezinfekční a uklidňující účinky, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Přidává se do koupelí, heřmánkové obklady pomáhají při otocích a urychlují hojení akné. Sbírá se květ.
Foto: Shutterstock

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) obsahuje slizové látky, které uvolňují hleny a upravují stolici. Čerstvá šťáva z listů se používá na hmyzí bodnutí – mírní nepříjemné pálení a zmenšuje otok. Sbíranou částí je list.
Foto: Shutterstock

Řebříček obecný (Achillea millefolium) se užívá při poruchách trávení a při kožních obtížích se přidává do koupelí. Sbírá se květ a nať.
Foto: Shutterstock

Devětsil lékařský (Petasites hybridus) napomáhá pocení, při zánětech a křečích, používá se i při dně a epilepsii. Čerstvé listy se přikládají jako obklady na drobná poranění. Sbírají se květy, listy i kořen.
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- Okouzlující fuchsie: Dodají barvy vaší zahradě i balkonu, na který nesvítí slunce. Stačí dodržovat pár základních zásad a budou kvést jako o závod
- Okrasné česneky můžete vysadit i v březnu: Atraktivní rostliny na záhonech zazáří, a dokonce odradí škůdce
- Proměňte zavařovací sklenice v půvabné jarní vázičky. Máme pro vás jednoduchý návod
- Magnólie jsou ozdoby jarních zahrad. Zjistěte, které druhy vysadit a jak se o ně starat, abyste se vyhnuli zklamání
- I slunné a vlhké místo na zahradě může krásně kvést: Tyhle trvalky vám tam budou dělat velkou radost
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné