Breadcrumb

U keřových růží se, co se týče řezu, rozlišuje mezi jednou a opakovaně kvetoucími odrůdami. Opakovaně kvetoucí odrůdy se na jaře prosvětlují: odstraňte především mrtvé a nemocné dřevo a postranní výhony na vnější straně keře zkraťte asi na 5 oček. Je možné snížit i celkovou výšku rostliny o jednu až dvě třetiny. Jednou kvetoucí odrůdy se zastřihují hned po odkvětu, aby vytvořily květní výhony pro příští rok. Příliš dlouhé výhony můžete odstranit i na jaře.
Kresba: Jiří Dvořák

Ze všech skupin růží se záhonové růže a čajohybridy zkracují nejvíc. Slabě rostoucí odrůdy zkraťte až na 5 oček. Bujněji rostoucí odrůdy se zkracují méně, protože rostlina by pak investovala zbytečně mnoho síly do růstu a málo do kvetení: stačí tedy nechat výhony na výšku 7 oček. Půdopokryvné odrůdy se zmlazují jednou za čtyři až pět let řezem na 20 cm nad zemí.
Kresba: Jiří Dvořák

Opakovaně kvetoucí pnoucí růže je nejlepší uvolnit z opory a zastřihnout na zemi. Odstraňte přestárlé výhony, krátké postranní výhony zkraťte na tři až pět oček. Z dlouhých postranních výhonů jich prosvětlete jen několik. Po řezu nejprve přivažte k opoře nejsilnější větve, poté následují postranní výhony. Větve veďte pokud možno jen ve vodorovném směru, nikdy ne kolmo nahoru.
Kresba: Jiří Dvořák

U stromkových růží záleží na odrůdě, která je naočkovaná na kmínek. U čajohybridu, záhonové nebo keřové růže se kompaktní koruna vytvoří díky vzhůru rostoucím květním výhonům. Aby si zachovala kulovitý tvar, zkraťte výhony na délku 20 až 30 cm. Pro bohaté kvetení je také důležité občas odstranit přestárlé větve.
Kresba: Jiří Dvořák

Standardní péče během roku je u růží stejná jako u ostatních dřevin – odplevelování, okopávání a odstraňování výhonů rostoucích z podnože. Půdu kolem růží je možné namulčovat, v létě rostliny ocení pravidelné přihnojování. Důležitý je pro ně zejména draslík, který podporuje kvetení.
Foto: Shutterstock

Růže na chráněném a slunném stanovišti vyžadují především ochranu před škůdci, jako jsou mšice. Objevovat se mohou i některé houbové choroby, proti nimž se zasahuje (často i preventivně) fungicidy. Jedná se hlavně o padlí nebo černou skvrnitost růží.
Foto: Shutterstock

U některých bujně rostoucích odrůd lze provést i tzv. letní řez a tím zefektivnit nakvétání po celé léto. Způsob řezu se řídí skupinou, do které růže patří. U popínavých růží se vyvazují výhony k opoře, půdopokryvné růže zasahující do cest lze zase zastřihnout plotostřihem.
Foto: Shutterstock

Hnojení provádějte jen do konce července, aby růže později nevyháněly výhony, které by nestačily do zimy vyzrát.
Foto: Shutterstock

Na zimu se rostliny zajišťují opět přihrnutím půdy, alespoň 20 cm nad místo očkování. Bujně rostoucí růže před přihrnutím seřízněte o třetinu.
Foto: Shutterstock

Korunky stromkových se dříve ohýbaly k zemi, kde se prokládaly listím nebo slámou a pak rovněž přihrnovaly nebo jinak chránily. Dnes se korunka i s místem očkování důkladně obalí netkanou textilií.
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- Okouzlující fuchsie: Dodají barvy vaší zahradě i balkonu, na který nesvítí slunce. Stačí dodržovat pár základních zásad a budou kvést jako o závod
- Řebčík kostkovaný: Nevšední krasavec se vzorovaným kabátkem. Kde se bude jarní cibulovině nejlépe dařit
- Měsíčnice roční: Proč je skromná rostlina hvězdou zahrady až po odkvětu. Pěstuje se jako letnička i dvouletka
- Andělské pruty: Okouzlující trvalka s něžnými zvonkovými květy bude spokojená ve štěrkovém záhonu i v květináči
- Solitérní vícekmenné dřeviny dodají šmrnc každé zahradě: Tyto druhy patří do naprosté špičky
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné