Breadcrumb

Dříve exotické avokádo dnes seženete v obchodě naprosto běžně.

Pecku vyjměte z dužnaté části a připravte si ostrý nůž.

Nejprve je potřeba avokádovou pecku zbavit hnědé slupky, nařízněte ji opatrně nožem a slupku oloupejte.

Takto by měla vypadat pecka připravená k pěstování.

Poté už můžeme začít klíčit. Základní pravidlo je, že avokádová pecka by neměla být ponořená celá ve vodě, nejlépe pouze z poloviny či třetiny. Způsoby, jak pecku nechat naklíčit, jsou celkem čtyři.

První a podle Lenky nejestetičtější způsob klíčení avokádových pecek je v klíčící váze, která je vyrobena přesně k tomuto účelu; horní část vázy má mističku, kam pecku posadíte zadečkem dolu, pecka v ní hezky sedí a do vody je ponořená jen částečně; jednou týdně je dobré vyměnit vodu, aby se nekazila.

Klíčení ve vodě je nejzajímavější, protože můžete pozorovat, jak se pecka probouzí k životu, praská, objevuje se klíček a postupně rostou kořeny a stonek.

Druhý způsob, kterému Lenka Hrubá říká "hipster", je za pomoci párátek. Do pecky zapíchnete tři párátka tak, aby, když pecku položíte na skleničku s vodou, byla pecka ponořená z poloviny do vody.Opět je jednou týdně dobré vyměnit vodu, aby se nekazila.

Třetí způsob je zasazení pecky rovnou do květináče se substrátem tak, aby pecka koukala z poloviny ven; pak stačí udržovat substrát vlhký. Tenhle způsob je nejúčinnější - možná proto, že má pecka částečně tmu a lépe se tak iniciuje klíčení. Pokud se vám nedaří pecku naklíčit v misce s vodou, doporučuje Lenka vyzkoušet právě tento způsob, úspěch téměř zaručen!

Poslední způsob je klíčení v sáčku a na klíčící misce, kdy avokádovou pecku zabalíte do vlhkého ubrousku a vložíte do sáčku, který zavřete tak, aby z něj neunikala vlhkost.
I tento způsob je poměrně spolehlivý a používá se i pro klíčení jiných velkých semen, které pro vyklíčení potřebují stálé vlhko, jako třeba mango. Poté, co pecka vyžene kořínek, můžete avokádo umístit na klíčící misku nebo rovnou zasadit do květináče.
Prohlédněte si další galerie
- Proměňte zavařovací sklenice v půvabné jarní vázičky. Máme pro vás jednoduchý návod
- Magnólie jsou ozdoby jarních zahrad. Zjistěte, které druhy vysadit a jak se o ně starat, abyste se vyhnuli zklamání
- Měsíčnice roční: Proč je skromná rostlina hvězdou zahrady až po odkvětu. Pěstuje se jako letnička i dvouletka
- Zběhovec plazivý: Jak a kde využít trvalku, která je považovaná za plevel, přitom jde o úžasnou půdopokryvnou rostlinu
- Řebčík kostkovaný: Nevšední krasavec se vzorovaným kabátkem. Kde se bude jarní cibulovině nejlépe dařit
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné