Breadcrumb

1) A
Mšice: sají šťávu z rostlin, nejvíce napadají mladé výhony, které dokáží úplně obsypat. Pomáhají jim mravenci, kteří mobilizují jejich vajíčka. Nepřítelem jsou jim slunéčka sedmitečná. Listy rostlin se poté kroutí a úroda chabne.

2)B
Slimák největší: stejně jako ostatní jeho příbuzní se živí rostlinami, zeleninou i ovocem a dokáže napáchat škody. Ovšem jeho kladem je, že mezi jeho potravu patří i jeho příbuzný, v naší zemi nepůvodní druh, přivandrovalý ze Španělska.

3) A
Larvy chroustů: dospělci při letu hlasitě bzučí, vylétají v podvečerních a večerních hodinách. Dospělci okusují listy, větší škody však napáchají jejich larvy, které ničí kořínky rostlin a rostlinu tím mohou zahubit. Snadno se spletou s larvami zlatohlávka.

4) C
Housenky běláska zelného: typicky žlutozelené housenky s černými skvrnami okusují listy, nakonec z listů zůstane jen žilnatina, nejvíce toho napáchají od července do září. Milují nejen zeleninu, nejvíce jim chutnají košťáloviny. Jsou velmi rychlé, takže rychle s nimi pryč.

5) C
Hraboš polní: drobný hlodavec dlouhý kolem 10 cm. Pochutná si na starších stromech, kterým okusuje kmeny, mladším ničí i kořeny. Ničí trávníky svými rozlehlými podzemními chodbami s typickými otvory pro výlez. Jeho cílem je množit se a sežrat, co lze.

6) B
Svinky: suchozemský korýš šedé barvy tak trochu podobný trilobitům, dokáže se stočit do kuličky, kterou s radostí nalézají děti. Ač jsou spíše užitečné, protože si pochutnávají na nahnilých plodech a odpadu, dokážou napáchat i škody především ve sklenících nebo sklepech.

7) A
Škvoři: panuje o nich mýtus, že nám vlezou do ucha a přeštípne nám bubínek. Faktem je, že na jednu stranu jsou užiteční, protože rádi požírají mšice, ovšem pokud se přemnoží a mšice jim nestačí, začnou ochutnávat i rostlinky a plody. Snadno je však přesunete pomocí doma vyrobených domečků z květináče.

8) B
Molice: živí se šťávou z rostlin. Jsou to drobné bílé mušky, které vzlétnou jako obláček, jakmile o rostlinku jen zavadíte. Často napadají růžičkovou kapustu, zelí nebo brokolici. Rostlinku oslabují a postupně chřadne.

9) C
Larva berušek: mnozí si je stále pletou se škůdci, ovšem jsou pro naši zahradu velmi užitečné. Požírají několikanásobně větší množství mšic než jejich dospělci. Při přeměně v kuklu se přichytí ke zdi, kmenu nebo rostlinám, proto je nikdy neodstraňujeme. Na konci vývinu vzlétne známý brouček s několika tečkami.

10) A
Svilušky: zanechávají stříbřité, žlutohnědé nebo bronzově hnědé drobné skvrnky na vrchní straně listů. Prozradí je i jemňoučká pavučinka s jejich exkrementy mezi listy a stonky.
Prohlédněte si další galerie
- Řebčík kostkovaný: Nevšední krasavec se vzorovaným kabátkem. Kde se bude jarní cibulovině nejlépe dařit
- Peruánský angrešt patří mezi superpotraviny: Pozor ale, ať si ho nespletete s jedovatým druhem. Poradíme také, jak poznáte správnou zralost plodů
- Půdopokryvné rostliny vám usnadní život: tohle jsou ty nejkrásnější z nich
- Vysejte spolehlivé letničky, které v létě rozzáří celou zahradu: Tahle trojice vám na záhonech nesmí chybět
- Měsíčnice roční: Proč je skromná rostlina hvězdou zahrady až po odkvětu. Pěstuje se jako letnička i dvouletka
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné