Kvíz: Tohle jsou nepřátelé zahrady, aneb škůdci, které je dobré poznat

Nejčastější škůdci na zahradě a jak s nimi bojovat přírodní cestou?

Jeden okusuje salát, jiný s chutí vysává šťávu z rajčat, další  ničí kořeny. V našem kvízu si vyzkoušíte, jak dobře znáte nejběžnější zahradní škůdce a jejich triky.

1. Slimáci

Slimáci patří k nejznámějším a nejnenáviděnějším zahradním škůdcům, přičemž je poznáte podle děravých listů salátu, okousaných mladých rostlin a typických slizkých stop. Mezi osvědčené přírodní obranné metody proti slimákům patří večerní sběr, pokládání misek s pivem, posypání okrajů záhonů drcenými skořápkami nebo pilinami a podpora přirozených predátorů, jako jsou ježci.

2. Mšice

Mšice mnohdy tvoří celé kolonie na spodní straně listů, které se pak kroutí a deformují. Napadají široké spektrum rostlin – rajčata, papriky, růže i ovocné stromy. Pomoci může přilákání slunéček a škvorů, postřik mýdlovou vodou nebo výluh z kopřiv.

3. Drátovec (larva kovaříka)

Tento nenápadný škůdce napadá hlavně kořeny rostlin, což se projevuje uvadáním sazenic a poškozenými kořínky, a to především na jaře. Proti drátovci funguje hluboká orba, návnady z mrkve zapíchnuté do půdy a střídání plodin, které škůdce mate.

Příprava skleníku před sezonou: Půl dne práce, která rozhodne o celé úrodě

www.nkz.cz

4. Sviluška

Svilušky jsou drobní roztoči, co na listech zanechávají drobné tečky a jemné pavučinky. Napadají zejména papriky, okurky a fazole. Sviluškám se daří v suchém prostředí – pomáhá tedy udržovat vlhčí mikroklima, proto rostliny pravidelně roste.

5. Bělásek zelný (housenky)

Tento krásný bílý motýl má velmi žravé housenky, které se s chutí pouštějí do kapusty, kedluben i zelí. Objevují se od jara až do podzimu a pomáhá jejich pravidelný sběr a také smíšené výsadby, které motýly matou.

Jak na krtka bez chemie: Babské rady na osvědčené rostliny

www.nkz.cz

6. Molice

Molice jsou drobné bílé mušky, které poletují hlavně kolem rajčat, a to především ve sklenících nebo na balkonech, načež rostlinám škodí sáním šťávy z listů. Účinné jsou lepové desky, výluh z česneku nebo tabákový postřik.

7. Krtonožka (skokan zemní)

Krtonožky ničí kořeny sazenic a vytvářejí podzemní chodbičky. Aktivní bývají zejména na jaře ve vlhké půdě. Na jejich přítomnost upozorní nečekaně chřadnoucí rostliny a k přírodní ochraně patří pasti s pivem nebo naklíčenou pšenicí.

8. Třásněnka

Třásněnky způsobují stříbřité skvrny na listech, jejich deformaci a oslabení rostlin. Nejčastěji napadají okurky, cibuli a papriky. Účinnou ochranou jsou lepové desky a mýdlový postřik.

Na obalech semínek se skrývají klíčové informace, které spousta lidí ignoruje a pak je to stojí úrodu. Netýká se to náhodou i vás?

www.nkz.cz

9. Plzák španělský

Tento invazní druh slimáka je větší, má oranžovo-hnědou barvu a dokáže během jediné noci zničit úrodu salátu, jahod nebo dalších šťavnatých plodin. Špatnou zprávou je, že v našem prostředí nemá přirozeného nepřítele. Osvědčenou metodou je sběr, ostré mulče (třeba vaječné skořápky) a chov predátorů, jimiž jsou indičtí běžci.

10. Mravenci 

Mravenci na zahradě nejsou problém, dokud nezačnou chránit mšice. Dělají to kvůli medovici, sladké látce, kterou tento polokřídlý hmyz vylučuje. Pomoci může omezení mšic, vyrušování mravenišť a postřik mýdlovou vodou.

Pokračovat
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada