Tečkovitost na líci listů a hnědý povlak na rubu vznikl následkem činnosti ploštice – síťnatky pěnišníkové (Stephanitis rhododendri). Dospělé síťnatky mají průsvitná, jako by síťovaná přední křídla a nymfy tělo porostlé trny.
Jak síťnatky pěnišníkové poznáte
V našich podmínkách se na různých lokalitách vyskytují s různou intenzitou – jen ojediněle i ve velkém počtu. Síťnatky se zdržují přednostně na rubové straně listů. Koncem léta a během podzimu samičky kladou vajíčka do pletiva na rubu mladých listů, především těsně kolem hlavní žilky a překrývají je hnědě zbarveným sekretem. Po přezimování se na jaře z vajíček líhnou malé nymfy, které procházejí čtyřmi vývojovými stadii a sají na rubu listů. Počátkem léta se pak objevují dospělci nové generace. Pokud je vyrušíte, snaží se přeběhnout na jinou část listu, nikoliv odletět, přestože mají letuschopná křídla.
Keře napadené síťnatkami lze již z dálky rozeznat odlišným zbarvením listů na líci – tečkovitými, bělavými až světle zelenými skvrnkami. Při silnějším poškození jsou listové čepele zřetelně skvrnité, na líci nápadně světlé se zvýrazněným průběhem hlavní žilky, neboť v její těsné blízkosti zůstává chlorofyl. Na rubu listů se hromadí tmavé kupičky výkalů a rub napadených listů získává charakteristické hnědavé zabarvení. Listy se mohou mírně deformovat, vadnout, případně předčasně opadávat.
Jak pěnišníkům napadeným siťnatkou pomoci
Slabé napadení snadno unikne pozornosti. Preventivně se doporučuje nevysazovat pěnišníky na slunná místa, podpořit vitalitu napadených keřů zálivkou a zajistit harmonickou výživu (vysoké dávky dusíku podporují napadení). Přednostně jsou napadány fialově a později kvetoucí kultivary a oslabené keře. U keřů, které byly napadeny v předchozím roce včas odstranit napadené listy (omezí se rozšíření larev) a nejpozději na začátku dubna seříznout výhony s vajíčky.
Napadené keře lze opakovaně ošetřit postřikem insekticidy určenými proti savému hmyzu, případně přípravky obsahujícími olej (Ekol, Raptol, Spruzit), které dobře působí na vajíčka, částečně i na škůdce, kterému ucpávají dýchací orgány. Insekticidy (účinná látka thiacloprid – Calypso 480 SC, Biscaya 240 OD nebo aceamiprid – Substral Careo Ultra postřik proti škůdcům, nebo Karate se Zeon Technologií či Warrant 700 WG) je nezbytné aplikovat pečlivě, přednostně na rub listů, nejpozději počátkem léta. Ošetření je vhodné provést večer nebo brzy ráno.