Americké padlí angreštu, označované stále častěji jako hnědé padlí nebo hnědé padlí angreštové, je rostlinné onemocnění, které způsobuje parazitická houbaSphaerotheca mors-uvae. Ta přezimuje ve formě podhoubí nebo plodniček na napadených částech rostlin (hlavně pupenech) a v sezoně se šíří nepohlavními výtrusy. Šíření padlí napomáhá vyšší vzdušná vlhkost, vyšší teploty a nevyvážená výživa angreštů (zvláště přehnojení dusíkem). Hostiteli a zdroji infekce mohou být nejen angrešty, ale i rybízy (hlavně rybíz černý).
U černého rybízu (Ribes nigrum) má nákaza hnědým padlím jiný průběh než u angreštu – postihuje především vegetativní vrcholy letorostů, a to až v době sklizně nebo po ní.
Foto: Shutterstock
Co způsobuje hnědé padlí angreštové
Původce padlí způsobuje zpočátku bělavé, později hnědé povlaky mycelií na plodech, listech a letorostech angreštů a černých rybízů. Napadené plody nerostou, špatně vyzrávají, zůstávají tvrdé, chuťově nedobré a opadávají. Listy angreštu rovněž opadávají a letorosty zaostávají v růstu, deformují se a často odumírají. Keře sice opětovně obrůstají, ale nový obrost nestíhá do zimy dostatečně vyzrát, a rostliny jsou pak náchylnější k namrzání.
Preventivní ochrana proti hnědému padlí
Preventivní ochranou před hnědým padlím je především výběr odolných odrůd angreštu ('Zlatý fík', 'Darek', 'Karát', 'Karmen', 'Remarka', 'Martlet' nebo 'Prima'). Dalším předpokladem je otevřené, výhřevné a osluněné stanoviště (angrešt snáší ale i polostín) se středně těžkou hlinitou půdou. Důležité je rovněž udržování vzdušných korun keřů a stromků (průklest provádějte už po sklizni – hlavní větve zkraťte na 6 pupenů, postranní na 3 pupeny a zahušťující výhony odstraňte), vyrovnaná výživa (nepřehnojování dusíkem) a rychlá likvidace napadených částí angreštu.
Chemická ochrana vůči padlí americkému
V lokalitách s pravidelným nebo zvýšeným výskytem hnědého padlí je však třeba zasáhnout od počátku vegetace i pomocí chemických přípravků. Angrešty se preventivně ošetřují před květem (angrešt kvete od dubna), po odkvětu a po sklizni. Použít lze přípravek Discus (jen na angrešty), Kumulus WG, Sulfurus, Thiovit Jet, Topas 100 EC nebo Zato 50 WG, určitý ochranný účinek má i Biool, Bioton nebo Bioan.