Skvrnitost listů na čemeřici (Helleborus) začíná většinou nenápadně. Zpočátku mají skvrny průměr přibližně 1 cm a postupně se slévají do větších ploch. Od okrajů listů se tvoří nejprve černé skvrny a zasychající černé pletivo později od středu bledne a často také vypadává. Od jara do podzimu se symptomy ještě zvýrazňují.
Silně napadené listy čemeřic žloutnou nebo předčasně odumírají. Kromě listů mohou být napadeny i květní stopky i samotné květy. Na napadeném pletivu se tvoří drobné černé plodničky houby, někdy ve velkém množství. Šíření houby zajišťují spory, které jsou přenášeny kapkami vody a větrem.
Postižené listy čemeřic je nutné odstranit
Pro čemeřice představují černá listová skvrnitost společně s hnilobou stonků vyvolanou různými patogeny rodu Pythium a Phytophthora vážné zdravotní problémy. Pokud už jsou na listech černé skvrny, ohrožuje houba celý porost a v tom případě je nutné listy odstranit. Při řezu (střihu) ale myslete na to, že jejich odstraněním rostlina ztratí podstatnou část listové plochy, kterou potřebuje k asimilaci.
Listy čemeřic ochrání před skvrnami fungicid
Od rašení až do konce vegetace můžete rostliny ošetřovat fungicidem, který aplikujte, jakmile se objeví první příznaky skvrnitosti. V srpnu se prováděla zálivka fungicidem k ochraně zakládajících se květů, a to přípravky Dithane M 45 nebo Dithane Neo Tec, jejichž používání je však od ledna 2022 zakázáno (možná je ale doma ještě máte). K zálivce i na postřik na list jsou vhodné i Horizon 250 EW či Talent (povolení druhého přípravku končí během ledna 2023).
Výskyt houby i onemocnění podporují vlhké a kyselé půdy, proto čemeřice vysazujte vždy na suchá místa, která mohou být i zastíněná.
Zdroj: aktualizovaný autorský článek vytvořený ve spolupráci s doc. Ing. Ivanou Šafránkovou, Ph.D. z Mendelovy univerzity