Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) je motýl východoasijského původu a do teplých evropských oblastí se rozšířil pravděpodobně při dovozu rostlin. První záznamy o jeho výskytu v Evropě pocházejí z roku 2006, u nás byl zaznamenám poprvé v roce 2011.
V ČR napadá tento škůdce zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens), škody byly zaznamenány ale i na brslenu a cesmíně. Housenky okusují listy a letorosty buxusu, které pak chřadnou a usychají. Někdy se z napadení dokáže keř vzpamatovat a začne obrůstat, při větším žíru během několika dnů odumírá.
Jak poznat zavíječe zimostrázového
Zavíječ zimostrázový je drobný motýl, který má bílá křídla s hnědým lemováním, mohou být ale i celá hnědá. Jejich rozpětí je asi 4 cm. Samičky kladou na spodní stranu listů desítky až stovky snůšek s 20 až 30 vajíčky. Z nich se líhnou mírně ochlupené housenky zelenožluté barvy, které mají na zádech černé pruhy a dorůstají do 3 až 4 cm. Černá je i jejich hlava. Během jednoho roku může mít zavíječ zimostrázový dvě až tři generace.
Kde hledat housenky zavíječe
S okusováním listů začínají housenky ve středu keře, proto nemusejí být hned viditelné. Prvním z postřehnutelných příznaků jejich přítomnosti jsou pavučinky, kterými opřádají listy buxusu, nebo kokony, ve kterých mohou přezimovat. Keře proto pečlivě kontrolujte i v jejich středu. První kontrola se doporučuje už v polovině března, kdy mohou být housenky zhruba 1 cm velké. Při jejich nálezu je nutný okamžitý zásah.
Aplikace postřiku proti zavíječi
Jako účinné se ukázaly přípravky obsahující látku thiacloprid, která však bude pravděpodobně v dohledné době v EU zakázána. Další možností je postřik biologickými přípravky s bakteriemi Bacillus thuringiensis (např. Lepinox).
Aplikaci vybraným přípravkem proveďte co nejdříve po zjištění výskytu zavíječe a s postřikem nezapomeňte ani na střed keře. Zimostrázy následně během sezony několikrát kontrolujte, protože po první vlně napadení mohou následovat další.
Vývojový cyklus zavíječe zimostrázového
První žír, ke kterému dochází při teplotách nad 7 °C (polovina března až polovina dubna), nebývá nijak drastický. Pokud však proti housenkám zavíječe nezasáhnete, tak se ve druhé polovině května zakuklí a po dalších 14 až 21 dnech (od konce května do poloviny června) se z nich vylíhne 1. generace motýlů. Ta naklade vajíčka, ze kterých se od začátku července (až do začátku srpna) líhnou housenky 2. generace. Jejich žír je pro zimostrázy devastující a mnohé buxusy ho nepřežijí. Motýli 2. generace se z kukel vyvíjejí zhruba od konce srpna. Za teplého podzimního počasí stihnou naklást vajíčka, z nichž se vylíhnou housenky 3. generace, které přečkají zimu v kokonech a vylíhnou se následujícího jara.