Černá skvrnitost (Diplocarpon rosae) růží je houbové onemocnění, které se projevuje tmavě hnědými, černofialovými až černými skvrnami na listech. Skvrny jsou různě velké, postupně se zvětšují a později se mohou slévat. Často mívají paprsčitý okraj. Listy růží předčasně žloutnou či hnědnou a opadávají. Při silné infekci mohou být napadené i větvičky. Onemocnění rostliny každopádně oslabuje, jsou náchylnější k namrznutí a následně i méně kvetou.
Skvrnitost růží přezimuje na listech a pupenech
Na skvrnách na horní straně listů růží se vyvíjejí drobné rozmnožovací orgány, plodničky s výtrusy, které se po uvolnění rozšiřují do okolí. Vývoj a šíření houby podporuje mírné vlhké počasí a dlouhodobé ovlhčení. Houba přezimuje na listech, ale i na šupinách pupenů. Pokud je na jaře vlhko, infikují spory nové listy, na nichž se tvoří charakteristické skvrny. Nové spory zajišťují šíření houby po celé zahradě. Napadené listy rychle žloutnou a opadávají. Houba napadá pouze růže, na jiné rostliny nepřechází.
Jak můžete růže před skvrnitostí chránit
Ošetření proti černé skvrnitosti je nutné provádět už od prvních příznaků, u citlivých odrůd růží raději preventivně předem. Důvodem k prevenci je i vlhké počasí, často se doporučuje začít s ochranou už koncem června. Jaké máte možnosti?
Vysazujte odolné odrůdy – sázejte jen kultivary růží, které mají zvýšenou odolnost proti černé skvrnitosti nebo houbovým chorobám obecně. K odolnějším patří i pnoucí a stromkové růže – kvůli dostatečné vzdálenosti korunky od půdy. Pozor ale, ani zvýšená odolnost neznamená rezistentnost.
Slunné místo – v boji proti černé skvrnitosti hraje roli i místo výsadby. Ideálem je slunné stanoviště a dostatečná vzdálenost mezi jednotlivými keři. Uzavřené, vlhké a stinné místo výskyt černé skvrnitosti naopak podporuje, stejně jako přehuštěná výsadba.
Kondice rostlin – čím zdravější a silnější růže, tím méně jsou náchylné k napadení skvrnitostí, příp. tím snáze se s ní vyrovnají. Kondici rostlin podpoříte přiměřenou výživou a závlahou. Závlaha by však měla vždy směřovat na půdu, ne na listy – ty musejí zůstat suché.
Likvidace napadených listů – na podzim (ale i během sezony) preventivně shrabejte a spalte opadané listy nebo je vyhoďte do domovního odpadu. Nekompostujte je.
Fungicidní postřik – od června můžete růže ošetřovat některým z povolených fungicidů. Jelikož jde o chemické přípravky, postupujte při jejich použití přesně podle návodu. Účinnost zvýšíte opakovanými postřiky, nejlépe ale jinými fungicidy.