Těžko tomu věřit, ale i slimáci jsou v přírodě užiteční. Postarají se o úklid odpadu a nakrmí ještěrky i ježky

Slimáků najdete v naší přírodě hned několik, od skutečných dlouhánů, slimáka největšího (Limax maximus) a slimáka popelavého (Limax cinereoniger), přes slimáka pestrého Limacus flavus) až například k drobnému slimáčkovi polnímu (Deroceras agreste). Jedná se o bezobratlé měkkýše, plže, stejně jako hlemýždi, kteří však mají pevnou ulitu, do které se mohou v případě nebezpečí rychle schovat. Slimáci mají ulitu zakrnělou a buď maličkou, uvnitř těla nebo zcela vymizelou. Absence ulity přináší slimákům výhodu v lepší možnosti úkrytu v úzkých štěrbinách.

K čemu jsou slimáci dobří

I když samotná existence slimáků dovádí zahradníky i zahrádkáře někdy přímo k zoufalství, i tihle nazí plži mají v přírodě nezastupitelné místo. Starají se o úklid a likvidaci organického odpadu, a to včetně exkrementů nebo mrtvých živočichů.

 

Slimáci: 3 věci, na které si dejte pozor, ať si plže na zahradu spíš nenalákáte

www.nkz.cz

Slimáci jsou součástí potravního řetězce

Slimáci kladou velké množství vajíček, ale jen z některých se později vylíhnou malí slimáčci. Vajíčka s chutí konzumují hlemýždi a některé druhy hmyzu, například škvoři nebo střevlíci, kteří však nepohrdnou ani menším dospělcem.

Dospělí slimáci zase figurují na jídelníčku některých ptáků, obojživelníků i savců. Slimáky se živí ještěrky i slepýši, krtci, rejsci i ježci, ale dokonce i větší savci, například jezevci.

Nejlepší ochrana před slimáky téměř zadarmo? Obyčejné PET lahve

www.nkz.cz

I mezi jinak nepříliš oblíbenými slimáky se najde chráněný druh

Modranka karpatská (Bielzia coerulans), je karpatský endemit, velmi vzácný, který můžete potkat v listnatých a smíšených lesích Beskyd, Bílých Karpat, Jeseníků a na Králickém Sněžníku. Pokud budete mít to štěstí a modranku karpatskou potkáte, poznáte ji naprosto spolehlivě podle skutečně modré, fialové až tyrkysové barvy.

Seznamte se se slimákem největším i chráněnou modrankou

Invazivní plzák španělský do naší přírody nepatří

Plzák španělský (Arion vulgaris) představuje pro naši volnou přírodu i zahrady velký problém. Tenhle oranžově zbarvený plž sice ve skutečnosti mezi slimáky nepatří, ale natolik se jim podobá, že ho slimákem nazývá většina zahradníků i zahrádkářů, kterým jeho žravost nedá spát. Nemá totiž u nás téměř žádné přirozené nepřátele, nechutná ani těm, kteří se jinak obyčejnými slimáky rádi živí. Především za účelem likvidace invazivních plzáků španělských se na zahradách často chovají kachny, nazývané indičtí běžci.

Zdroj: zelenadomacnost.cz; living.iprima.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada