Plísním se nejlépe daří při vyšších teplotách a ve vlhku, ale ani chladné vlhko není pro jahodníky zrovna výhra. Vyvíjející se plody dokážou mrazíky úplně zničit, ale i v případě, že se malé jahůdky chladu ubrání, většinou je nenávratně poškodí plíseň šedá, která si v dloutrvajícím vlhku přímo libuje. Proto je důležité, udržovat záhony s jahodní čisté a odplevelené. V hustých porostech zůstávají jahodníky dlouhodobě ve vlhku a rozvoji plísní to jen nahrává. Proto už při výsadbě jahod dodržujte větší rozestupy mezi sazenicemi. Jednou plodící odrůdy vysazujte do sponu 60-70 x 35 cm, stále plodící do sponu 50-60 x 25 cm. Pokud však máte dostatek prostoru, můžete vzdálenosti i zvětšit, jahodníkům tím jenom prospějete. Půdu také udržujte stále čistou. S čistotou plodů vám mohou pomoci i šikovné vychytávky.
Mulčování dřevitou vlnou, případně slámou
Důležité je správné načasování. Mulč z dřevité vlny, hoblin, mulčovací kůry nebo slámy je nutné rozložit kolem jahodníků už v době, kdy rostliny nasazují plody. Záhony nejprve očistěte od plevelů, a pak teprve přidejte mulčovací materiál. Použijte jen tenkou vrstvu, aby se v ní nezabydleli hlodavci. Hlavně ve slámě se líbí myším, ale i slimákům. Mnohem lepší je proto použití dřevité vlny, která rychleji vysychá a její ostré kousky nevyhovují plžům nevyhovují.
Pěstování jahod na netkané textilii
Velmi oblíbená je mezi pěstiteli jahod černá netkaná textilie, která plody krásně ochrání před znečištěním, ale má také svá úskalí. Především je to zhutňování půdy. Pro světlo je textilie nepropustná, půda se pod ní prohřívá a zůstává vlhká, což by se mohlo zdát jako výhoda, ale kdo jednou odstraňoval starou textilii tak moc dobře ví, že i pod ní se dokážou úporné plevele, především svlačec, snadno šířit. Nevýhodou také je že půda zůstává pod textilií slehlá a těžká. A pokud jahody hodláte množit pomocí vlastních mladých rostlin, tak se šlahouny s novými jahodníky přes textilii nedostanou k půdě a nemohou proto zakořenit.
Šikovné plastové podložky pod jahody
Speciální plastové podložky, díky kterým zůstanou plody jahod položené nad povrchem půdy, zakoupíte v hobbymarketech a zahradnických prodejnách. Stejnou službu vám však prokážou i obyčejné plastové talířky, do kterých snadno vystřihnete uprostřed otvor pro rostlinu. Je však nutné, myslet na navléknutí ochranných talířků včas, dokud jsou rostliny malé a nemají velké množství listů.
Jahody pěstujte v květináčích, truhlících i v sudech
Pokud se nehodláte stát zrovna velkopěstiteli a stačí vám jen menší úroda, pak jahody pěstujte ve větších květináčích nebo v truhlíku. Dobře se osvědčily i truhlíky samozavlažovací. Plody jahod pak většinou visí volně přes okraje nádob a zůstávají krásně čisté.
Můžete využít i sudy a barely s navrtanými otvory po celém povrchu nádoby, vyvýšené záhony, kdy jahodníky vysadíte jen na jejich okraje nebo obyčejné pytle s půdou.
Zdroj: autorský článek