Jak se zbavit slimáků: zeleninu ochráníte malým trikem, který máme vyzkoušený. Plži si na mladé sazeničky netroufnou

Jak se zbavit slimáků pomocí štěrku

 

Slimákům a plzákům samozřejmě vyhovuje mokro, protože k pohybu potřebují co nejmenší tření o materiál, po kterém lezou. Jejich citlivé tělo – noha s četnými hmatovými buňkami - pozná, kde se má plazit a kterou cestou se k vytoužené potravě vydat. To nás navádí na řešení, jak slimáky nepustit na naše záhony. Vysypání ochranného pásma kolem plodin, které by chtěli slimáci ochutnat, zní logicky. Nám se svědčil okrasný štěrk, který může mít různou barevnost. Důležitá je také výška vrstvy, která by měla být alespoň 3-5 cm. Nižší slimáci překonají. Podobně funguje štěrk tufa, který je pórovitý a má ostré hrany. Kromě zásypu na květinové záhony nebo skalky je tedy účinné proti slimáků olemovat štěrkem i zeleninové záhony.

 

Co platí na slimáky, některé metody jsme vyzkoušeli

 

  • Vaječné skořápky nahrubo podrcené a nasypané na záhon je možná metoda. Je otázkou, zda máte dostatečný přísun slepičích vaječných skořápek, které se musí navíc doplňovat a obnovovat. Pokud skořápky navlhnou, slimáky stejně nezastaví. Můžete to však vyzkoušet, a poté zapravit do půdy jako výborné organické hnojivo.
  • Kávová sedlina je další variantou odpuzovače. Je třeba si uvědomit, že účinný je kofein (působí jako nervový jed), nikoliv lógr svojí strukturou. Ač jej budete sypat pouze kolem rostlin, bude to chtít hodně porcí vypité kávy. Pochopitelně záleží na velikosti plochy, kterou potřebujete ochránit. Nepodceňuji váš apetit na neslazenou kávu, ale pokud nejste majitelem kavárny, těžko slimáky od větších záhonů udržíte v dostatečné vzdálenosti. Navíc vrstvu kávové sedliny musíte čas od času obnovovat. Hnojivo to je však bezesporu prospěšné.

Pivní pasti na slimáky a další metody

 

  • Pivní pasti jsou jistě výborný nápad, jen pokud dodržíte jedno důležité pravidlo. Nebudete je klást do záhonů! Slimáci na dálku pivo cítí a pochopitelně se za pivním pachem pustí. Problém je v tom, že si do zeleninového záhonu na „pivní slavnosti“ pozvete slimáky z okolí. Ne všichni se však nakonec rozhodnou vykoupat v pivní lázni. Většině bude stačit krmení na vaší křehké zelenině.
  • Měděné pásky, buďte pečlivípři jejich instalaci. Jakoukoliv nechráněnou skulinu slimáci využijí k útoku na potravu. Potřebujete-li ochránit nejen zeleninové ale i květinové záhony po celé zahradě, chce to již určitou investici. Pochopitelně opět záleží na velikosti ochranného pásma.
  • Rostliny, které slimákům nevoní a odradí je od žravých nájezdů, vysaďte po celé zahradě. Většina z nich vám navíc přinese užitek. Mnoho z nich jsou totiž léčivé bylinky např. levandule, bazalka, majoránka, měsíček, šalvěj, rozmarýn, máta, tymián nebo kopr. Bohužel, když má slimák hlad, nezastaví se ani před vůní levandule a dalších bylin. Vždy si cestu do záhonu najde.

 

Jak před slimáky ochránit mladé sazenice

 

Různě účinných metod na odpuzení a likvidaci slimáků je pochopitelně mnohem více. Nám se osvědčil malý trik, jak ochránit mladé sazeniceV červenci ještě vysazujete na záhony sazenice zelí, podzimní brokolice, květáku, čínského zelí, kadeřávku apod. Aby je slimáci nezlikvidovali, udělejte kolem nich ochranu z hrubého šmirglu. Při nákupu vyberte ten, který je určený na kov. Má podklad z textilie, která se na vlhké půdě nebo při dešti nerozpadne a nekroutí se. Tady platí čím hrubší, tím lepší. Arch rozstřihněte do poloviny a uprostřed udělejte díru na rostlinu. Upravený šmirgl pak jednoduše na sazenice navléknete. Slimákům se po hrubém smirkovém archu nebude chtít plazit. Když navíc přes arch přejedete stroužkem česneku, ochrana bude i čichová, protože plžům česnek ani trochu nevoní.

Vaše mladé sazenice dostanou větší naději na přežití. 

Zdroje: autorský text

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada