Jak škodí mravenci rostlinám
Mravenci sami o sobě nejsou tak velkými škůdci. Když už, tak proto, že si staví hnízda v okolí rostlin, čímž je podrývají a samozřejmě si rádi smlsnou na drobném sladkém ovoci nebo nektaru. Jinak jsou masožravci a naše zelenina nebo květiny je moc nezajímají. Mnohem víc je ale zajímají mšice, které si sami po rostlinách rozmisťují, paralyzují je a pochutnávají si na sladké tekutině, kterou mšice vylučují. Jde o medovici. Největší riziko rostlinám tedy hrozí od mšic. Jde o savý hmyz, který naruší rostlinu, čímž ji otevře pro vstup nejrůznějších chorob.
Jak se zbavit mravenců v zahradě
Úplně vystěhovat je ze svého pozemku nedokážete, ale můžete na to jít chytře a vytvořit jim vhodnější podmínky tam, kde vám nebudou vadit. Vyplatí se mít někde v koutku hromadu mrtvého dřeva nebo pár větších kamenů, pod kterými se rádi ubytovávají. No ale co s mraveništi, které už v záhonech máte nebo tam vzniknou?
Přestěhujte mravenčí hnízdo jinam
Když už si mravenci udělají hnízdo mezi rostlinami, postavte na něj květináč obrácený vzhůru dnem, pár dní počkejte a pak zaryjte v záhoně lopatou pěkně hluboko a hnízdo přestěhujte. Mravenci totiž ze země přestěhují v mezičase svůj příbytek do výše květináče, takže se ho snáz zbavíte. Důležité je přestěhovat i královnu. Kdybyste ji v záhoně nechali, všichni její dělníci a dělnice se vrátí zpět.
Jaké domácí odpuzovací prostředky pomohou
Babských rad, jak vypudit mravence ze zahrady, existuje nespočet. Nejrychlejší a nejjednodušší je sáhnout do spíže a nejprve otestovat, jestli na “vaše” mravence nezapůsobí. Zde je pár nejčastěji používaných:
- smíchejte jedlou sodu s cukrem a posypte ji na mraveniště a na cestičky
- využít můžete aromatické potraviny, které mravencům vadí: chilli, skořici nebo hřebíček a rozsypat je do bezprostřední blízkosti hnízda
- účinný je někdy i kávový lógr, stačí ho rozmělnit mezi prsty a posypat jím okolí rostlin
Jak na mravence s pomocí aromatických rostlin
Pomoc ale může být ještě jednodušší: stačí na záhony vysazovat i rostliny, které mravenci nemají rádi. Jde samozřejmě o ty nejvoňavější z říše bylinek. Než aby čichali vůni máty, tymiánu nebo levandule, raději se přestěhují jinam. Dobré je vědět, že repelentní účinky na mravence mají i esenciální oleje z těchto rostlin. Stačí jimi napustit ubrousek nebo vatový tampon a rozložit v okolí mravenišť.
Jak pomohou proti mravencům predátoři
Přírodní zahradníci doporučují jít na boj se škůdci pomalu. Když vyčkáte, třeba zjistíte, že nemusíte zasahovat nijak. Příroda to má často tak zařízené, že jakmile se objeví škůdci, pár dní po nich se objeví i jejich přirození predátoři. Cítí, že u vás bude hostina, a tak na ni dorazí. Kdo to je v případě mravenců? Ptáci nebo ještěrky.