Jsou pro zahradu mravenci pohromou nebo pomocí? Rady jak je usměrnit, aby neškodili zelenině

Nikdy není nic černobílé a vše v přírodě má svůj smysl. Mravenci jsou toho důkazem. I když v nich vidí zahrádkáři pohromu, jejich primárním cílem není nám škodit.

Užitečný hmyz na zahradě: Víte, proč máte na pivoňkách mravence a jaký hmyz vám zajistí bohatou úrodu, plné květy a chutné plody?

www.nkz.cz

Je pár věcí, pro které bychom měli mít mravence rádi

  1. Jsou to silní uklízeči: většinou se pohybují v partě, takže si troufnou přepadnout housenku, vosu i sršně. S přehledem se postarají o menší škůdce, kromě mšic, které “pasou”. Ale o tom za chvíli.

  2. Likvidují biologický odpad, takže když se objeví v kompostu (na kterém zrovna neplánujete vysadit cukety), efektivně pomohou k jeho zrání.

  3. Kypří půdu: mravenci často bydlí pod zemí, kde si hloubí své cestičky. Díky tomu půdu kypří, podporují cirkulaci vzduchu ke kořenům rostlin a usnadňují vsakování vody.

Mravenci v symbióze se mšicemi
Info ikona

V čem mravenci na zahradě škodí

V přírodě si mravenců buď vůbec nevšimneme, případně obdivujeme jejich obří mraveniště. Na zahradě se je ale snažíme krotit, protože dokážou udělat pěknou “paseku”:

  1. Mravenci si “pasou” mšice. V praxi to znamená, že mšici na rostlině přepadnou, paralyzují ji a pak opatrují jako cenný poklad. Mšice jim totiž poskytuje sladkou medovici. 

  2. Některé druhy mravenců si rády pochutnají i na rostlinách, a to od shora až dolů. U divokých lučních květin to nevadí, u zeleniny se to zahrádkářům ani trochu nelíbí.

  3. Zahřívání kořenů rostlin: tohle by se mohlo zdát jako výhoda, ale není tomu tak. Mravenčí hnízda dokáží hřát tak, že poškodí kořenový bal rostlin a zabrání jim v absorpci vody a živin.

Jak vzniká medovice

www.nkz.cz

Jak se mravenců na zahradě zbavit

Není potřeba vyhánět za plot prvního mravence, kterého uvidíte na cestičce, ale jakmile se objeví v záhonech nebo skleníku, doporučujeme jednat. Buď můžete sáhnout po klasických insekticidech, ale proč si jimi zamořovat zahradu… Vyzkoušejte nejprve pár přírodních způsobů:

  • mravencům vysloveně smrdí chilli, ocet nebo citronová šťáva

  • odpuzují je i aromatické bylinky a koření jako je máta (u té ale sáhněte po koncentrovaném přírodním esenciálním oleji), kari nebo skořice

  • fungují kvasnice smíchané s medem nebo kašička z kypřícího prášku, cukru a trošky vody

  • odpuzuje je lněný, nimbový nebo eukalyptový olej, stačí jim potřít třeba zvenku vyvýšený záhon

  • stejně odpuzující účinky mají i esenciální oleje, které my lidé naopak vyhledáváme: třeba tee tree oil, pomerančový nebo hřebíčkový olej…

  • docela efektivní je i citrusová kůra poházená mezi záhony. Obsahuje látku limonen, která mravencům narušuje dýchací aparát.

  • dobrým způsobem je také manuální odstranění hnízda a jeho přenesení. Když se vám podaří lopatkou přestěhovat i mravenčí královnu, máte jistotu, že se na původní stanoviště tato kolonie nevrátí.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada