Podzimní sasanky (nebo také sasankovky) jsou k nepřehlédnutí. Vytvářejí totiž trsy vysoké 60 až 100 cm, přičemž spodní část tvoří přízemní růžice listů s dlouhými řapíky a do výšky ční jen stonky s poloplnými nebo plnými květy v bílé, růžové až karmínové barvě. O to víc každého zahrádkáře zamrzí, když se na jejich listech objeví hnědé skvrny.
Krásu podzimních sasanek mohou pokazit skvrny na listech.
Sasanku napadají nejčastěji listová háďátka
Známá je zejména sasanka hupehenská označovaná také jako japonská (A. hupehensis, syn. A. japonica), která kvete od srpna do října. Dobře se jí daří ve slabém polostínu, případně i na plném slunci v nevysychavé humózní půdě, ale nesnáší zamokření.
Pokud se na ní objeví škůdci, pak jsou to většinou listová háďáta Aphelenchoides ritzemabosi. Tento druh háďátek patří k nejčastějším a napadá více než dvě stě druhů rostlin.
Napadené listy sasanek hnědnou a odumírají
Charakteristickým příznakem napadení sasanek listovými háďátky jsou hranaté světle zelené, postupně hnědnoucí skvrny ohraničené žilkami. Postižené listy ztrácejí barvu, hnědnou a odumírají.
V současné době nejsou povoleny žádné přípravky na ochranu okrasných rostlin proti listovým háďátkům. Nezbývá tedy než napadené listy odstranit a zlikvidovat a udržovat povrch listů suchý.