Bylinky totiž nejsou jen účinným léčivem pro nejrůznější lidské neduhy, dokážou si docela efektivně poradit i se škůdci nebo chorobami v zahradě. Stačí je vysadit mezi zeleninu a krom užitku udělají i spoustu parády. Když je nebudete stříhat, vysemení se, takže příští rok už bude jejich účast v záhonech bez vašeho přičinění. A to za pokus stojí.
Jak se jmenují ty přírodní repelentní a fungicidní zázraky?
Měsíček lékařský
Kromě toho, že si ho můžete nasušit a vařit si z květů skvělý zdravý čaj, přiláká do vašich záhonů opylovače. Zároveň ale odpuzuje mšice, háďátka a často pomůže omezit výskyt slimáků. Měsíček navíc dokáže svými kořeny zlepšovat strukturu půdy, trochu ji dezinfikuje a když ho po sezóně jen lehce zaryjete do země a necháte do jara zetlít, prospějete jí ještě víc. I když budete květy odlamovat a sušit, zbude jich dost k tomu, aby se tahle úžasná bylinka vysemenila a příští rok vás mile překvapila i tam, kde byste ji nečekali.
Aksamitník
Oblíbené afrikány sice moc příjemně nevoní, o to účinějším jsou ale odpuzovačem škůdců. Velmi dobře odpuzují háďátka, vyplatí se je proto pěstovat poblíž mrkve nebo česneku. Svou silnou vůní matou mravence, takže jim trochu brání v roznášení mšic na rostliny, proto se dříve s oblibou aksamitníky objevovaly v okolí růží. A jestli máte pocit, že naopak lákají slimáky, máte pravdu. Pro plže je aksamitník vysloveně pochoutkou, proto se rostliny vysazují často v dlouhých řadách kolem zeleninových záhonů, kde vlastním tělem brání ostatní zeleninu.
Levandule
Vysadit si levanduli poblíž zeleniny? Jasně, proč ne?! Počítejte s tím, že bude poněkud rozložitější, náročnější na prostor, ale na oplátku do záhonů přiláká velkou řadu užitečných opylovačů a bude odrazovat mšice, mravence nebo molice. Pozor si dejte jen na vlhkost. Levandule lépe prospívá v sušších půdách, přemokření vysloveně nesnáší, proto ji nedávejte vedle žíznivých druhů zeleniny.
Bazalka
Bazalka se s oblibou pěstuje v okolí rajčat, protože zlepšuje jejich chuť. Zároveň odpuzuje mšice, komáry a molice.Když ji necháte vykvést, přiláká užitečné opylovače, včely ji zbožňují, ale zároveň snížíte množství esenciálních látek, pro které se používá v kuchyni. Doporučujeme proto vysázet víc rostlin, část nechat kvést a část průběžně krotit nůžkami a používat v kuchyni.
Řebříček obecný
Možná by vás vůbec nenapadlo tuto rozšířenou bylinku vysévat do záhonů, ale stojí to za pokus. Odpuzuje totiž mšice a roztoče, naopak láká dravé vosičky, pestřenky i berušky, tedy nejúčinnější armádu přirozených predátorů škůdců. Existuje i spousta okrasných kultivarů, které si nejspíš rádi vysadíte do trvalkových záhonů, kde nadělají spoustu parády i užitku.
Heřmánek pravý
O existenci heřmánku vědí už malé děti z pohádek o Krtečkovi. A zapomínat by na něj neměli ani zahrádkáři. Disponuje totiž velmi silnými fungicidními a antibakteriálními vlastnostmi, účinně pomáhá předcházet plísním a houbovým chorobám zeleniny, z květů si můžete připravovat v zimě buď čaj nebo během sezóny postřik na rostliny. Vůně heřmánku odpuzuje mšice, molice a červce, přitahuje naopak motýly a včely. Když se mu u vás na záhonech bude líbit, příští rok vám poroste ze samovýsevu.