Škůdce jehličnanů: Důvod, proč stromy usychají
Máte-li na zahradě borovici, nebo i jiný jehličnan, například smrky, modříny, jalovce a cedry, může se stát, že na nich objevíte méně známého, a o to více zákeřného, škůdce. Jedná se o sosnokaze borového. Je to vlastně můra, s nahnědlou hlavičkou a červenohnědými křidélky s bělavými vlnkami.
Na první pohled je to tvoreček fotogenický, jenže pozor na něj. Vyskytuje se nejen v lesích, ale v poslední době byl jeho výskyt zaznamenám i na soukromých zahradách, takže je poměrně důležité, o jeho existenci vědět. Jen díky včasně zahájené ochraně se tohoto škůdce máte šanci zbavit.
Kdo přesně na jehličnanech škodí: Sosnokaz borový
Sosnokaz borový se řadí mezi nebezpečné škůdce z více důvodů, přičemž ten první je ten, že jakmile se na vaší zahradě objeví, hned tak se ho nezbavíte. Má velmi tuhý kořínek a přežije dokonce i mrazy, a to v podobě kukly, která zimu přežívá v hrabance pod stromem. Na jehličnanech ale neškodí dospělí jedinci, nýbrž jejich potomstvo neboli housenky.
Jak sosnokaz škodí?
Samičky kladou oplodněná bochánkovitá vajíčka na spodní stranu jehličí, a to ve dvou řadách. Toto místo je vybráno záměrně, nově vylíhlé housenky totiž mají před sebou přímo švédský stůl, a jakmile se vykuklí, začnou požírat vše, co jim přijde k ústům. Nejčastěji jsou to pupeny, jehličí a čerstvé výhonky. Mají zelenou barvu, takže je mnohdy mezi jehlicemi ani nespatříte, jejich přítomnost zjistíte až ve chvíli, kdy se vám na jehličnanu něco nezdá. Na jaře, jakmile se trochu oteplí, začnou housenky na dřevině úřadovat.
Sosnokaz téměř nemá nepřátele!
Největším problémem u likvidace sosnokaze je fakt, že má poměrně málo přirozených nepřátel. Je to dáno tím, že na těle mají tyto můry i housenky chloupky, které způsobují silnou alergii, a z toho důvodu nepatří do běžného jídelníčku našeho ptactva. Na sosnokaze si troufne pouze pár dravých brouků nebo některé druhy ploštic. Jeden druh hmyzu se sosnokazem ale přesto umí zatočit, a díky tomu se také řadí mezi užitečné organismy. Jedná se o docela nenápadnou mouchu kuklici sosnokazovou, která parazituje na larvách a kuklách, kam snáší vajíčka, z nichž se vyvíjí její potomstvo.
Na housenky nesahejte
Jak již bylo řečeno, tento tvoreček způsobuje při dotyku alergie a kvůli tomu bychom na něj neměli sahat – přičemž to platí jak pro dospělce, tak hlavně pro housenky. Jste-li trochu citlivější, mohou vám způsobit kožní alergie. Pokud tedy chcete odstranit housenku z borovice, vezměte si raději latexové rukavice.
Jak se sosnokaze zbavit
Každý rok shrabejte spadané jehličí i hrabanku, a to nejen pod borovicí, ale také pod ostatními jehličnany, které bývají častým cílem sosnokaze. Díky tomu se nebudou mít housenky kde v zemi kuklit a přes zimu vymrznou. Dalším krokem je aplikace insekticidních přípravků, například Karate Zeon 5 SC, někdo používá i Mospilan. Jakmile sosnokaze na svých jehličnanech objevíte, nemějte slitování, jinak jeho napadením ohrožujete všechny jehličnany v okolí.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.