Lakonosce si nejčastěji zaneseme na zahradu či balkon sami. Poškozené listy nejsou to nejhorší, co rostlinám způsobují

Drobní broučci z čeledě nosatcovitých, lakonosci, se hojně vyskytují v celé Evropě i v Severní Americe a z jejich přítomnosti na zahradách i v sadech rozhodně nejásají především pěstitelé jahod a ovocných stromů, ale s chutí napadají i zahrady s okrasnými rostlinami. Často je najdete na růžích, bohyškách, rododendronech, brslenech a tisech, ničí balkonové květiny, jako jsou fuchsie či begónie a silně poškodit mohou i trávníky. Napadají i rostliny pokojové, azalky, kamélie i ibišky.

Poupata rododendronů a azalek jsou hnědá a opadávají: právě teď máte šanci zlikvidovat viníka. Jednejte však rychle

www.nkz.cz

Jak poznáte lakonosce

  • V našich zahradách se nejčastěji vyskytuje lakonosec rýhovaný (Otiorhynchus sulcatus). Jedná se o nelétavého brouka, kterého poznáte na první pohled podle dlouhého „nosu“ a výrazných, zahnutých tykadel. Lakonosci rýhovaní jsou 10-12 mm velcí, bezkřídlí, zbarvení do tmavě hněda, šeda nebo až úplně černí. Dospělí brouci mohou žít 3 i více let.
  • Samičky kladou 200-500 vajíček. Jsou to drobné, asi 1 mm velké kuličky, po nakladení bývají bílé, později tmavnou.
  • Z vajíček se později líhnou krémově bílé larvy, velké 8-10 mm, s nahnědlou hlavou. Charakteristické je pro ně stočení do tvaru písmene C. Do podzimu stihne jedna samička naklást až 1500 vajíček.
  • Posledním stádiem vývoje lakonosce je velká bílá kukla, dlouhá až 10 mm.

Ponravy v kompostu: naučte se rozeznávat larvy zlatohlávka od larev chrousta

www.nkz.cz

Dejte si pozor při nákupu nových rostlin i substrátů

Lakonosci se k vám mohou šířit z okolních zahrad, ale velmi často si za osídlení zahrady, balkonu i domácích květináčů těmito škůdci můžeme sami. Dospělé brouky, larvy i kukly si jednoduše přineseme ze zahradnictví s novými rostlinami nebo i v pytli se substrátem.

Snad jediné, co proti tomu můžete udělat, je pečlivá kontrola všech rostlin, aby se na nich nevyskytovaly typické boční výkusy listů. Podobnou kontrolu proveďte i u substrátů. Ty nejprve na zahradě vysypejte do kolečka a prohrábněte, abyste objevili případné obloukovitě prohnuté, bílé larvy.

Pokud objevíte lakonosce doma, u pokojových rostlin, a nechcete se květin zbavit úplně, pak je nejlepší vyklepnout rostliny z květináče, opatrně vytřepat veškerý substrát z kořenů a přesadit do nové zeminy.

Seznamte se s nebezpečným lakonoscem

Jak se zbavit lakonosce

Dospělé brouky můžete jednoduše ručně sbírat, ale vzhledem k tomu, že se nejčastěji objevují až po setmění, nebude to jednoduché. Dobře fungují i jednoduché pasti v podobě prken politých vodou, položených na zem vedle napadených rostlin. Brouci se pod ně přes den schovají.

Můžete však i použít speciální insekticid, postřik Mospilan nebo Karate. Tyto přípravky fungují širokospektrálně, na dravé brouky a hmyz. Fungují i insekticidy Zolone 35 EC a Decis Flow 2,5.

Na larvy lakonosců můžete nasadit i parazitické hlístice Heterorhabiditis, které najdete v obchodech pod názvem Nematop. Ty se aplikují až na podzim, na začátku září. Rozmícháte je v konvi s vodou a rostliny jednoduše zalijete. Účinek bývá poměrně rychlý, asi do dvou dnů. Hlístice je nutné aplikovat při teplotách vyšších než 14 °C.

Zdroj: pasti.cz; izahradkar.cz

 

 

 

 

 

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada