Rozmnožování slimáků a plzáků
Plži jsou hermafroditi, což znamená, že jedinec má reprodukční orgány samce i samice. Všichni jsou schopni klást vajíčka. V květnu a červnu začíná období páření. Každý jedinec je schopen naklást až dvě stovky vajec. Kladení vajec je podmíněno vhodným prostředím s dostatečnou vlhkostí. Shluky vajec ukládají do půdních jamek, které sami vyhloubí, pokryjí slizem a zahrnou hlínou. Další možností, kde najdete jejich vajíčka, je stinné, vlhké a chráněné prostředí např. v organickém mulči, pod dřevem, v kompostu apod. Pokud tedy podceníte v tomto období jejich likvidaci, počet slimáků se na vaší zahradě několikrát znásobí a stěží jejich výskyt dostanete pod kontrolu.
Co je nejúčinnější na slimáky a plzáky
Jak tedy ochránit vaši zahradu? Kombinujte různé metody likvidace. Použití granulí proti slimákům je osvědčená a spolehlivá metoda. Použijte parazitické háďátko. Jejich larvy napadají plže podobně jako hlístice. Kypřete půdu, aby zahrabaná vajíčka vyschla, případně, aby k nim měli přístup drobní ptáci, kteří se jimi krmí. Nezapomínejte na vlhké a stinné úkryty, kde se plzákům a slimákům daří. Pravidelně kontrolujte listovou zeleninu, ve které se často skrývají a nemusí tak migrovat za potravou, protože v ní žijí. Zkuste jim znepříjemnit jejich pohyb. Kolem záhonů vysypte ochranný pás ostrým lávovým štěrkem, použijte jehličí (nejlépe z borovice) nebo rozdrcené skořápky. Nastražte pivní pasti a pravidelně je kontrolujte. Ručním sběrem můžete jejich výskyt také korigovat. Pokud jste dostatečně otrlí, vyrazte na plže s rovným rýčem, kterým je přeseknete. Jejich sběr pak za vás udělá sekačka na trávu. Mnozí doporučují mulčování slámou. Ta však vlivem vlhka změkne. Použijte suchou nastříhanou ozdobnou trávu s ostrými kraji listů, např. ozdobnici čínskou. Tato metoda je spíš doplňková a nedá se na ni spolehnout. Záhonový měděný lem je také možná ochrana, ale pokud máte záhony dlouhé, stojí to dost peněz. Zkoušejte různé metody, buďte trpěliví, vytrvalí a nevzdávejte se.
Slimáci a plzáci jsou opravdová pohroma pro zahradu
Ochrana rostlin před plzáky a slimáky
Rostliny jsou nejohroženější, když jsou ještě mladé. Žravý nájezd slimáků a plzáků je pro ně fatální. Můžete je však ochránit mechanickou překážkou, kterou má většina kutilů doma. Vzhledem k tomu, že se suchozemští měkkýši vyhýbají drsným povrchům, neboť jejich tělo drásají, použijte k ochraně malých sazenic smirkový papír, tzv. „šmirgl“. Důležité je, aby byl co nejhrubší, aby brusné částice byly naneseny na textilní podklad. Papírový by se totiž rozmočil. Vybírejte ty, které se používají na kov. Smirkový arch rozstřihněte do jeho poloviny a uprostřed vystřihněte díru pro sazenici. Smirek pak jednoduše navléknete a zatížíte na okrajích např. kamínky, aby při poryvu větru nebo zalévání seděl pevně na místě. Až sazenice povyrostou a zesílí, smirek můžete odstranit, očistit a zatížit, aby se narovnal a mohli jste jej používat pro další sezónu.
Hrubý šmirgl pomůže ochránit mladé sazenice
Drsný povrch zabrání slimákům v pohybu
Záhon sazenic se šmirglem
Nikdy se nespoléhejte jen na jednu metodu ochrany nebo likvidace. Důležitá je také domluva se sousedy. Pokud máte v sousedství neudržovaný pozemek, těžko svou zahradu ochráníte.