Ochrana růží: za vlhka hrozí houbové choroby, za sucha mšice. Jak bránit růže proti padlí, černé skvrnitosti nebo škůdcům?

Šlechtitelé už řadu let úspěšně šlechtí odrůdy, které jsou tolerantní nebo rezistentní k běžným škodlivým houbám, jako jsou původci padlíčerné listové skvrnitosti. Moderní odrůdy tedy už zdaleka nejsou tak citlivé jako dříve. Proto platí: nejlepší prevence potíží začíná výběrem rezistentní odrůdy. Pokud přesto dojde k napadení růží houbovou chorobou, je nejrychlejším a nejúčinnějším řešením vhodný fungicid

Nejčastější choroby a škůdci růží

Houbové choroby růží: co způsobuje skvrny na listech?

Z houbových chorob se nejčastěji setkáte s padlím růží (Podosphaera pannosa), resp. bílým vločkovitým až plstnatým povlakem na líci listů. Všechny napadené listy je nutné odstranit. Odrůdy, které jsou k padlí náchylné, se vyplatí ošetřit preventivně, ty ostatní až poté, co se na nich padlí objeví. Vhodné jsou např. přípravky: Bioan, Discus, Folicur AL nebo Saprol. 

Rez růžovou (Phragmidium mucronatum) poznáte podle typických oranžových a později černých kupek spor na rubové straně listů. Onemocnění se vyskytuje především v deštivých letech. Napadené listy otrhejte a vyhoďte do domovního odpadu. U náchylných odrůd lze ošetřovat preventivně. Vyzkoušejte přípravek Folicur AL nebo Saprol. 

Černá listová skvrnitost (Diplocarpon rosae) se na listech růží projevuje nepravidelnými černými skvrnami s paprsčitým okrajem. Výskyt onemocnění podporuje deštivé počasí. Napadené listy žloutnouopadávají. Všechny skvrnité listy se snažte z porostu i ze země co nejdříve odstranit. Ošetření se provádí při objevení choroby, u náchylných odrůd i preventivně. Vhodnými přípravky je Discus, Folicur AL nebo Saprol. 

Šíření hub se také omezí, když růže rostou na slunném místě a nejsou vysazeny příliš hustě, takže jejich listy mohou po dešti rychle oschnout. 

Plamének a růže tvoří dokonalý pár: poskytují soukromí, krásné květy a někdy i vůni

www.nkz.cz

Živočišní škůdci růží: nejčastější nezvaní návštěvníci

Mšice (Aphis) se explozivně rozmnožují zejména v suchých letech. Jejich masový výskyt obvykle dokážou ale během několika týdnů zdrdukovat slunéčka (berušky) a zlatoočky. Rozmnožují se rychle, ale se zpožděním několika týdnů – a tento čas byste jim měli poskytnout.  

Svilušky (Tetranychus) jsou drobní roztoči viditelní pouhým okem, zpravidla je však prozradí jejich jemné pavučinky. Sají šťávu z buněk na rubové straně listů. Problémy způsobují především u růží v nádobách pěstovaných v krytých prostorech. Pokud jsou rostliny vystaveny vlivu počasí, většinou samy zmizí.

Pilatka drobná (Blennocampa pusilla) je malý a nenápadný blanokřídlý hmyz, jehož přítomnost poznáte podle svinutých listů, které slouží jejím larvám jako úkryt. Škody jsou většinou omezené a ochrana není nutná. Ošetření růží insekticidem je sotva vyléčí, lepší je napadené listy odstranit

Recepty s vůní růží: připravte si z plátků odkvétajících růží smoothie, pusinky nebo nanuky

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada