Video: plesnivá rajčata nesmíte nikdy vyhodit na kompost, jinak si zaděláte na pěkný malér

Koncem léta, jakmile začne být počasí poněkud nestálé, deštivější a s většími výkyvy teplot, plíseň bramborová většinou vystrčí růžky. Preventivně a v prvních fázích stačí postižené rostliny stříkat dle babských rad mlékem s vodou, roztokem ze sody nebo česnekovým výluhem. Později většina zahrádkářů sáhne po kupovaných přípravcích jako je Polyversum nebo Altela. Jenže i tak vezmou časem rajčata za své.

 

Plíseň na rajčatech: jak ji poznat a jak ji zničit? Jakmile se objeví, okamžitě jednejte, zítra už může být pozdě

www.nkz.cz

Když se teď půjdete projít kolem českých zahrádek, nejspíš na řadě z nich už uvidíte hnědé rostliny s mokvajícími plody. A i když patříme mezi národ nadšených pěstitelů rajčat, málokdo ví, jak se o ně v této poslední fázi postarat, abyste nenadělali víc škody než užitku. 

 

Vyznáte se ve skvrnách na listech rajčat? Naučte se rozeznávat nejčastější houbové choroby

www.nkz.cz

Napadená rajčata co nejrychleji vytrhejte

Plíseň bramborová se stejně jako jiné druhy plísní šíří vzduchem. Jakmile tedy usoudíte, že už o záchranu rostlin nebudete bojovat, okamžitě se jich zbavte. Jinak si budete plíseň na zahradě nejen hýčkat, ale zároveň ohrozíte rajčata i u vzdálenějších sousedů. 

Podívejte se na video, jak naložit s plesnivými rajčaty

S plesnivými rajčaty rozhodně ne do kompostu

Jestli něco nikdy nesmíte udělat, je to vyhazování rajčat napadených plísní bramborovou do kompostu nebo jejich skladování někde v koutě zahrady. Abyste zárodky plísně zničili, je potřeba relativně vysokých teplot, kterých s největší pravděpodobností v zahradním kompostéru nedocílíte.

 

V minulosti se zahrádkáři rádi zbavovali plesnivých rajčat v ohni, ale asi nemusíme vysvětlovat, jak je tato metoda neekologická.

Nejlépe uděláte, když plesnivá rajčata buď vyhodíte do popelnice na bioodpad, v některých obcích dokonce zdarma přistaví k domům i kontejner na bioodbad. Druhou bezpečnou metodou je zakopat plesnivá rajčata do vyhloubené jámy na zahradě a zasypat je zeminou. Spory plísní se tak nebudou moci šířit vzduchem a v půdě je postupně zničí půdní mikroorganismy. Důležité je ale na tomto místě alespoň 5 let nerýt a nepěstovat plodiny náchylné na plíseň bramborovou.

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada