Plíseň okurková: vyzrát na ni můžete jen promyšlenou strategií pěstování a chemickou ochranou

Původce plísně okurkové u nás nepřezimuje a na území ČR je přenášen větrem z jižněji položených zemí Evropy. Vývoj této choroby podporuje vysoká vzdušná vlhkost, vlhké deštivé počasí, výskyt rosy a teplota neklesající pod 15 °C (pro plíseň je optimální 20 až 25 °C). Onemocnění napadá všechny druhy a typy okurek pěstované na záhonech i ve skleníku a také meloun cukrový (někdy se označuje jako plíseň dýňovitých). 

Skvrny plísně okurkové na listech
Info ikona

K prvním příznakům plísně patří mozaikovité skvrny na listech okurek.

Plíseň okurek poznáte podle hranatých skvrn

Pro napadení okurky plísní je nezbytný vlhký povrch listů, s vyšší teplotou se přitom potřebná doba ovlhčení zkracuje. K prvním příznakům infekce patří světle zelené hranaté (mozaikovité) skvrny na plně vyvinutých listech okurek, které rychle získávají výraznou ostře žlutou barvu. Často se uvádí, že jsou skvrny ohraničené žilnatinou, záleží ale na odrůdě, mnohdy jsou volně rozptýlené. 

Na spodní straně listů je patrný šedý povlak houby. Skvrn neustále přibývá, postupně se zvětšují a spojují, postižená místa zasychají a někdy se rozpadají (vypadávají). Později zasychají a odumírají celé listy, okurky přestávají kvést, malé plody vadnou, větší okurky poškozené zpravidla nebývají, ale ve finále odumře celá rostlina. Původce plísně přežívá na rostlinných zbytcích napadených rostlin, proto je nekompostujte

Padlí na okurkách: rozpoznejte příznaky včas, ochranu potřebují hlavně rostliny ve skleníku

www.nkz.cz

Sklizeň okurek posuňte na časnější část léta

Pro ochranu okurek před plísní je klíčové pěstování tolerantních odrůd, které plodí i po napadení, a jejich pěstování na osluněných a vzdušných místech. Vhodné je vertikální vedení rostlin nebo pěstování na šikmých roštech či rámech s pletivem. To (spolu s ranní závlahou přímo ke kořenům) omezí ovlhčení listů na co nejkratší dobu. Při pěstování ve skleníku je potřeba zajistit pravidelné větrání. 

Chytrou strategií je rovněž co nejvíce urychlit počáteční růst rostlin (předpěstováním sadby, zakrytím výsevu netkanou textilií nebo nakličováním semen), a tak posunout období sklizně okurek na co nejčasnější část léta, kdy ještě není plíseň rozšířena. 

Proti plísni vybírejte přípravky s krátkou OL

První preventivní ošetření fungicidem proti plísni okurkové se provádí obvykle už koncem června, další podle průběhu počasí. Při výběru vhodných přípravků upřednostněte ty s krátkou ochrannou lhůtou (OL), která musí uplynout od poslední aplikace do sklizně. Tato doba je uvedena u každého přípravku, může být různě dlouhá a během ní se okurky z ošetřených rostlin nesmí sklízet a jíst. Při krátké OL tak budete moci postřik aplikovat mezi jednotlivými sběry okurek. Použít můžete např. přípravek Aliette 80 WG s OL 3 dny, Ortiva s OL 14 dnů, Champion 50 WG s OL 3 dny nebo Infinito s OL 1 den. 

Hořké okurky: jak jim předejít a co dělat, když je i přes veškerou snahu sklidíte

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada