Podzimní hvězdnice jsou oblíbenými trvalkami, protože jejich četné odrůdy neúnavně kvetou od září až do října, a někdy i během listopadu. Hvězdnice novoanglická (Aster novae-angliae) a hvězdnice novobelgická (A. novi-belgii) jsou proto často vysazovány do větších skupin. Husté porosty jsou pak za teplejších dnů s vyšší vzdušnou vlhkostí snadným cílem houbových chorob.
Padlí hvězdnice se rychle šíří a rostliny zasychají
Padlí hvězdnice (Erysiphe cichoracearum var. cichoracearum) je choroba houbového původu. Objevuje se na všech nadzemních částech rostlin, nejprve v jejich dolní části (kde je větší vlhko), později je pokryje našedlým moučnatým povlakem celé. Padlí se rychle rozrůstá, napadené listy žloutnou, hnědnou a zasychají.
Ochranou proti padlí je ošetření rostlin fungicidem (např. Kumulus WG), zasáhnout je ovšem nutné okamžitě a aplikaci v týdenních intervalech opakovat. Výskytu padlí je ovšem možné do určité míry i předejít, a to výběrem odolnějšího druhu a odrůd hvězdnic.
Odrůdy hvězdnic odolné vůči padlí
Obecně jsou za méně náchylné k padlí považovány hvězdnice novoanglické, které navíc lépe než hvězdnice novobelgické snášejí i krátkodobé sucho.
V Německu odolnost hvězdnic vůči padlí a dalším houbovým chorobám dokonce testovali a vytipovali takové, které jsou napadány málo až velmi málo. Na základě výsledků jsou z hvězdnic novoanglických doporučovány zejména odrůdy ’Alma Pötschke’, ’Andenken an Paul Gerber’, ’Barr’s Pink’, ’Violetta’ a ’Herbstschnee’ a z hvězdnic novobelgických lze doporučit odrůdy ’Blütenmeer’, ’Dauerblau’, ’Rosa Perla’, ’Rosenquarz’ a ’Karminkuppel’.