Sezona škůdců právě začíná

Savé mšice 

Na dřevinách přezimují vajíčka několika druhů mšic, takže první poškození sáním se objevuje především na listech listnatých a ovocných dřevin. Mšice mohou mít různou barvu a žijí v koloniích. Například mšice rybízová saje na rubové straně listů rybízu. Na líci jsou viditelné červené nebo žlutozelené puchýře. Teprve později se mšice stěhují na bylinky, zeleninu a okrasné rostliny.

Plzák španělský
Info ikona

Na toulky po zahradě se brzy vydá i plzák španělský. Většinou přezimují mladí plži, kteří už od začátku roku okusují zeleninu nebo záhony s trvalkami. Zbavíte se jich včasným sběrem ve večerních hodinách. 

Nenechaví plzáci 

Mladé listy zeleniny, které leží těsně nad povrchem půdy, jsou vynikající potravou pro plzáky. Zabraňte jim proto v přístupu k rostlinám plůtky proti plžům nebo návnadou. Tu však musíte umístit včas.

Larvy v půdě

Bělavé beznohé larvy lalokonosců žijí v půdě a způsobují velké škody okusováním kořenů. V půdě také přezimují a na jaře v okusování kořenů pokračují. Po kuklení larev v půdě se v květnu objevují tmavě zbarvení brouci, kteří nelétají a poškozují nadzemní části rostlin, především listy, okusem.

Larva lalokonosce
Info ikona

Bělavé larvy lalokonosce žijí v půdě a okusují kořeny. Dospělí brouci vykusují zjara na okrajích listů okrasných dřevin charakteristické obloučky.

Proti larvám lalokonosců lze použít přípravky obsahující larvy insektopatogenních háďátek (Larvanem). Přípravek se rozmíchá ve vodě a nalije ke kořenům. Proti broukům lze použít i speciální lapače ze dřeva. 

Přirozená ochrana rostlin

Na jaře se objevují i první užitečné organismy a likvidátoři mšic, například škvoři nebo slimáčkům podobné larvy pestřenek, kteří se přes zimu ukrývali v půdě.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada