Skvrnité listy jahodníky oslabují: zvyšte si šanci na velkou úrodu jahod v příštím roce a zasáhněte včas

Jako skvrnitosti listů jahodníku se označují dvě houbové choroby, které mají podobné příznaky a napadené rostliny se ošetřují stejným způsobem. Jedná se o hlavně bílou skvrnitost listů a méně častou fialovou skvrnitost. Obě onemocnění se šíři zejména v létě, a to větrem a rozstřikující se vodou. Postihují zvláště starší nebo husté porosty jahodníků a jejich výskyt podporuje teplé a vlhké počasí a déle ovlhčené listy rostlin.

Fialová skvrnitost jahodníku
Info ikona

Fialová skvrnitost se na listech jahodníku projevuje skvrnami s hnědým středem.

Bílá i fialová skvrnitost jahodníky oslabují

Skvrnitosti jahodníky oslabují a snižují šance na pěknou úrodu v příštím roce. Bílou skvrnitost jahodníku vyvolává mikroskopická houba tečkovka jahodníková (Mycosphaerella fragariae). Napadeným rostlinám se na listech objevují drobné (asi 4 mm) červenofialové skvrny, které se zvětšují a později uprostřed zasychají. Bílý nebo světlý střed skvrn pak lemuje červený až fialový okraj a listy postupně zasychají. 

Fialová skvrnitost, jejímž původcem je Diplocarpon aerlianum, se vyskytuje ve vyšších a chladnějších lokalitách, a to i u volně rostoucích jahodníků. Oproti bílé skvrnitosti se vyznačuje většími skvrnami s hnědým, za čas nekrotickým středem. Skvrny se zvětšují, spojují, listy zasychají.

Nové jahodiště: kde a jak ho na zahradě založit

www.nkz.cz

U obou chorob mohou být postižené i řapíky, kališní lístky a stopky květů nebo plodů. Samotné plody – jahody – však zůstávají zdravé. 

Prevencí je vzdušný porost a obměna jahodiště

Jako prevence výskytu bílé i fialové skvrnitosti funguje předně zdravá sadba. Různé druhy a odrůdy jahod jsou navíc vůči skvrnitostem různě citlivé, vybírejte proto ty odolné (hodně náchylný je např. jahodník měsíční). Podstatná je také přiměřená hustota a vzdušnost porostu, tj. dostatečné rozestupy mezi jednotlivými rostlinami. Ideální je spon 30x40 cm, tzn. rostliny by měly být vysazené 30 cm od sebe v řádcích vzdálených 40 cm.

Jahodníky by rovněž měly být v kondici, k čemuž jim dopomůže vyrovnaná výživa (přehnojení dusíkem jim však neprospívá). Nejdůležitější je ale pravidelná obměna porostu – nejpozději po třech letech byste měli jahodiště znovu založit, a to na jiném místě (na stejném nejdříve po pěti letech). 

Napadené jahodníky posečte a ošetřete fungicidem

Pokud však už skvrnitost jahodníky postihla, očesejte poslední plody, a listy rostlin pak kompletně posekejte a ze záhonů odstraňte (nekompostujte je, ale spalte nebo vyhoďte – původci přezimují v rostlinných zbytcích). Následovat by mělo opakované fungicidní ošetření (podle přípravku, použít můžete Score 250 EC, Champion 50 WG, Ortiva). Po něm jahodníky přihnojte (přidejte i kompost) a zalévejte, aby do zimy vytvořily co nejvíce zdravých listů, díky nimž pak rostliny bez potíží přezimují. 

Vysejte měsíční jahody včas, a ještě letos se dočkáte bohaté sklizně

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada