Nekrmte slimáky: vysaďte rostliny, které jim vůbec nechutnají a máte od těchto škůdců pokoj

S novou sezónou začínají nové bitvy

Boj se slimákyje opět tady a obzvláště na jaře, kdy raší spoustu rostlin, musíte být ve střehu. Slimáci zbožňují šťavnaté výhony trvalek, především hosty neboli bohyšky. Tito škůdci se nezastaví ani před vzcházejícími rostlinami v pařeništích či venkovních záhonech, vždy si dokážou nalézt skulinku, jak se k potravě dostat. Na nic tedy nečekejte, a ještě dnes začněte s těmito škůdci bojovat.

Jak se zbavit slimáků pomocí piva

www.nkz.cz

Kromě granulí lze použít i různé pasti

Jakmile nám slimáci začnou požírat rostliny, přemýšlíme, jak se jich co nejefektivněji zbavit. Zaručených babských rad existuje mnoho, ale jen málokterá rada je opravdu účinná. Mezi nejčastější rady patří například pasti v podobě sklenice s pivem, vaječné skořápky, popel atd. Další variantou je také noční sběr slimáků, je to sice pracnější metoda, ale účinná. Mnoho pěstitelů v poslední době nedá dopustit na chov indických běžců, roztomilých kachniček, které slimáky přímo zbožňují. Sázkou na jistotu jsou pak požerové granule, které fungují tak, že slimák granule pozře a zaleze do půdy, kde doslova vyslizovatí. Tímto způsobem, kdy nevidíte nikde na záhonu žádné „mrtvolky, funguje například přípravek Ferramol, který můžeme jen doporučit.

Těmto rostlinám se zkuste vyhnout

Pokud bychom měli sepsat seznam rostlin, které slimákům chutnají, byl by hodně dlouhý. Všeobecně platí, že jim chutná většinarašících a klíčících rostlin. Slimáci milují mladé výhony trvalek, hlavně hosty, pomněnkovce či výhony některých druhů řebříčků. Ve velkém nebezpečí je pak nově vysazená sadba zeleniny. Okolo čerstvě vysazené sadby rovnou nasypte pár granulí Ferramolu.

I obávaní slimáci jsou v přírodě užiteční. Postarají se o úklid odpadu a nakrmí ještěrky i ježky

www.nkz.cz

Rostliny, které jsou naší spásou

Jako ochranu proti slimákům můžete samozřejmě aplikovat již zmiňované granule nebo instalovat důmyslné pasti, nicméně dalším možným řešením, které je docela příjemné, je výsadba takových druhů rostlin, které slimáci v lásce příliš nemají. Na slunná místa například vysaďte vonnou levanduli, pryšce, denivky, šantu či pivoňku. Nemají rádi ani zavinutky, štěničník či rozchodníkovce. Na záhony v polostínu pak vysaďte bergenie, kontryhel, kakost, škornici nebo orlíček. Po chuti slimákům není ani čechrava, dlužichy, kapradiny či traviny. Stále mezi lidmi panuje pověra, že pokud okolo záhonu vysadíte či vysejete afrikány (Tagetes sp.), jejichž typické aroma slimáci nesnáší, ochráníte tak své rostliny. Ale, tomu nevěřte, afrikány jim naopak tuze moc chutnají.

Slimáci nás dokážou potrápit každým rokem

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada