Prohlédněte pečlivě vaše orchideje. Jestliže se vám zdá, že na nich mladé listy uhnívají a po jejich opadu zůstane rostlinám jen zaschlý střed, pravděpodobně trpí bakteriózou.
Příznaky, podle nichž poznáte přítomnost bakterií
Bakterie způsobují kdekoli na listech orchidejí měkké vodnaté skvrny, které postupně hnědnou až černají a odumřelé zasychající pletivo se mírně propadá. V tomto případě jde o bakteriemi Acidovorax avenae subsp. cattleya, které byly dříve známy pod označením Pseudomonas cattleyae. Ty mohou kdykoliv napadat různé druhy orchidejí, například Phalaenopsis (neboli můrovec, což je nejčastěji pěstovaná orchidej u nás), Cattleya, Cypripedium, Dendrobium, Oncidium, Vanda aj.
Nemocné orchideje zachrání jen rychlý zásah
Onemocnění je nebezpečné a rychle se šíří zejména za vyšších teplot a vysoké vzdušné vlhkosti, stejně jako zálivkovou vodou. Mezi ochranná opatření patří okamžité odstranění napadených listů a udržení suchého povrchu listů (neroste je). Chemická ochrana není k dispozici.
Nemocné listy proto odstraňujte hned, jak se skvrny objeví. Jen tak můžete orchideje ještě zachránit. Pokud se u starších rostlin bakterie rozšíří až do středové růžice a zasáhnou vzrostný vrchol, orchideje bohužel odumřou.
Zdroj: Doc. Ing. Ivana Šafránková, PhD. z Mendelovy univerzity v Brně