Berušky neboli slunéčka jsou draví brouci a dravé jsou i jejich larvy. Za rok dokážou zlikvidovat až čtyři tisíce mšic (ale i jiných škůdců, třeba červců). Jelikož se dospělá slunéčka živí i pylem a nektarem, můžete je zkusit přilákat vysetím vhodných rostlin. Vhod jim ale určitě přijde i přítomnost vody v zahradě nebo možnost úkrytu.
Berušky nalákáte na miříkovité rostliny
Slunéčka uvítají především rostliny z čeledi miříkovitých (podle některých zdrojů preferují bílé a žluté květy v plochých květenstvích). Vysít tak pro ně můžete např. kopr (Anethum), fenykl (Foeniculum), petržel (Petroselinum), mrkev (Daucus), libeček (Levisticum), koriandr (Coriandrum) či anděliku (Angelica). Možností jsou ale i další rostliny, např. z čeledi hvězdnicovitých, jako třeba řebříček (Achillea) nebo měsíček (Calendula).
Aby z těchto rostlin však slunéčka něco měla, musíte je nechat vykvést. Jestliže je tedy pěstuje pro vlastní potřebu a zároveň se chcete podpořit slunéčka, budete jim muset část ze své produkce přenechat.
Slunéčka potřebují na zahradě i zdroj vody
Tak jako jiný hmyz, uvítají slunéčka na zahradě zdroj vody. Posloužit jim může třeba pítko připravené pro včely – miska s vodou, do níž vložíte pár kamenů nebo tenčích větviček nebo stonků pro případ, že by hmyz do vody spadnul.
Kromě pítek můžete pro slunéčka připravit i tzv. domeček či hotel pro hmyz. Prodávají se různé typy, zvládnete ho ale vyrobit sami: jde o uzavřenou dřevěnou krabičku vystlanou suchým mechem nebo senem, která má po jedné straně dlouhý, asi centimetr vysoký otvor – vstup. Smyslem těchto domečků je poskytnout slunéčkům útočiště nebo prostor k přezimování. Ideálním místem je pro ně chráněné a osluněné stanoviště, nejlépe v blízkosti rozkvetlých, případně mšicemi často napadaných rostlin.
Kromě berušek vám s mšicemi mohou pomoci mj. také škvoři, larvy pestřenek nebo larvy zlatooček.