Vysokokmenné ovocné stromy roztroušené v louce sekané dvakrát až třikrát do roka bývaly obhospodařovány způsobem, který podporoval biologickou rozmanitost. Kromě běžných pěvců jsou charakteristickými ptáky tohoto biotopu sýček obecný, krutihlav, rehek zahradní a žluna zelená. Velké sady se starými stromy obývá i mnoho druhů hmyzu.
Zaposlouchejte se do zvuků z korun stromů
Zvuky z korun stromů v sadu nelze přeslechnout: ozývají se odtamtud hlasy ptáků, bzučení včel a třeba i klepání strakapouda. Každý z ovocných stromů je zároveň jedinečným ekosystémem a poskytuje cenný domov mnoha organismům.
Všimli jste si někdy, kolik živočichů lze spatřit při pečlivém pozorování jediného ovocného stromu, třeba jabloně? Pokud ne, zkuste to.
Na jaře ožijí stromy dalšími ptačími rodinami
Vyberte si při procházce přírodou nebo v zahradě kvetoucí dřevinu a můžete začít. Ale pozor, nezapomeňte, že se musíte jen potichu dívat... Vysoko v koruně se na hnízdě s vejci krčí samička kosa. Už za pár dní nebude mít ani minutu volna, protože hladová mláďata se budou neustále dožadovat potravy.
O něco níž se z budky už ozývá hlasité pípání: rodina modřinek už má potomstvo. Při hledání potravy nemusí naštěstí rodiče létat příliš daleko, protože stoupající jarní teploty probouzejí na listech, kmeni i větvích všechno živé. Otevírající se poupata neskrývají mšice a sýkory je zobáčkem šikovně sbírají. Také zlatoočky, dravé ploštice, berušky a kosi mají mšice – přesněji řečeno jejich sladkou medovici – ve velké oblibě.
Stromy rozezvučí i bzukot včel a dalšího hmyzu
Jakmile se otevřou květy plné pylu a nektaru, koruna se celá rozbzučí. Kromě včel medonosných se ze zdroje potravy těší pestřenky, samotářské včely, čmeláci i první pestrobarevní motýli, jako babočka paví oko.
V sezoně jsou obyvatelé stromů stále v pohybu
Bzučení téměř přehlušuje cvrlikání ptáků. Druhy jako brhlík a šoupálek šplhají po kmeni nahoru a dolů a přitom zpod kůry a z dutin vyzobávají larvy brouků a jiného hmyzu. Ve větších dutinách se zahnízdili strakapoud nebo špaček, ale také se tam na celou sezonu mohou nastěhovat vosy nebo sršně. Není důvod k obavám: pokud se nebudete přibližovat ke vletovému otvoru, jsou poměrně mírumilovní. V létě si však rádi najdou první jablka.
I smělý (někdo by řekl drzý) špaček rád ochutná ovoce přímo na stromě. Až zralé plody spadnou na zem, najde si sladkou šťávu babočka admirál, poslední motýl sezony. K ní se přidá plšík lískový, plch velký i zahradní a rodina špačků, kterou známe už z jara. Potěší je obohacení jídelníčku, než to kolem jabloně pomalu utichne a začne klidné roční období.