Poplatky za vodu jsou rok od roku vyšší, naštěstí my lidé jsme stále vynalézavější a také stále více myslíme na přírodu. Vše, co nám příroda poskytne, bychom měli maximálně využít, aby nic nepřišlo nazmar a vše bychom také měli přírodě vrátit.
Jak využít vodu, kterou máme zdarma a neplatit za to, že nám teče po střeše
1) Sud pod okapem či repasovaný kontejner
Stará známá osvědčená klasika. Ovšem máme-li sud pod střechou domu, je za vydatnějšího deště plný vody zhruba za 15 minut. Zbytek prší do kanálu nebo kolem. Kontejner na vodu mívá objem 1000 l a je možné postavit klidně dva na sebe. V okrasné zahradě však nebude toto řešení to pravé ořechové. Sudy i kontejnery je ale možné originálně ozdobit či schovat.
2) Podzemní retenční nádrže
K většině nových staveb se dnes automaticky buduje i podzemní nádrž na dešťovou vodu. Není však problém pro takovou nádrž vykopat díru i u stávajícího domu. K nádrži je nutný přívod z okapu/ů a odvod do vsaku nebo do kanalizace. Pokud se totiž nádrž naplní, přebytečná voda musí někam odtéct. Potřebný vsak a řešení vám doporučí odborník. Existují kalkulačky, které vám podle plochy střechy domu a přidružených staveb jako garáže, přístřešky apod. vypočítají, jak objemná by nádrž měla být.
Díky dotačním programům na zachytávání dešťové vody můžete získat zpět velkou část investice do podzemní nádrže, včetně výkopových prací apod.
Nejběžnější rozměr nádrže je 2000 – 8000 l (průměrný sud na vodu má objem 200 l). Nádrž není pod zemí vidět, tudíž jedinou estetickou otázkou je, jak schovat víko od nádrže, jenž jako jediné vykukuje na povrch.
Dešťovou vodou je možné i splachovat, ale pozor!
Podzemní nádrž je možné využít i na splachování toalety, ovšem je nutné tomu přizpůsobit i vnitřní vodovodní instalace. U nových domů se toto řeší již v projektové dokumentaci. Důležité je vše promyslet včas, později se úpravy řeší méně snadno. U stávajících objektů je splachování dešťovou vodou také možné, avšak budete muset řešit stavební zásah do zdí, případně jiné úpravy, jelikož dešťová voda musí být oddělená o vody pitné.
3) Retenční jezírka a nádrže
Ze všech možných způsobů zachytávání vody, může být tento nejkrásnější. Nabízí nespočet variant, od jednoduchých jam, po promyšlená sofistikovaná jezírka osázená lekníny či jinými vodními rostlinami, včetně proplouvajících rybiček a kvákajících žab.
Ptáte se, jestli je možné se v takovém jezírku i koupat?
Ano i ne. Toto je často diskutovaná otázka se skutečně rozličnými názory. Podstatným faktorem je velikost jezírka, resp. nádrže. Obecně by se dalo říci, čím větší jezírko bez filtračního systému je, tím čistší je voda. Samozřejmě čistota vody a potřeba filtrace je závislá na spoustě dalších faktorů. Další důležitou věcí je naše vnímání a preference. Představte si obří díru plnou vody, která se nehne a koupací jezírko čištěné filtrací s průhlednou vodou.
Máme-li do takové nádrže svedené okapy nebo chytáme vodu ze svahu, musíme přesto uvažovat, kam poteče přebytečná voda. Pro záchyt vody ze střechy celého domu, garáže a zároveň kůlny nemůžeme uvažovat o vykopání díry o objemu třeba 1000 l bez dalšího odtoku dál. Větší jezírko, ať už ke koupání nebo jen pro rybičky či osvěžení pejsků, bez problémů zachytí velké množství vody. Za suchých dní se voda odpařuje, dále využijeme pro zalévání a tento úbytek se přirozeně doplní za deště.
4) Pítka pro ptáky
Designeři zahrad se dnes do zahrad snaží dostat přirozeně vypadající vodní plochy. Používají k tomu například pítka obřích rozměrů, které s potěšením navštěvuje ptactvo. Pítka o průměru 100 – 200 cm, která mohou mít objem až 500 l vody!
Do pítka sice není přivedený přítok dešťové vody permanentně, ale důmyslným řešením jej snadno naplníte. Když půjdete kolem s prázdnou konvicí, naplníte a zaléváte. Okolí pítka můžete osadit květinami lákající motýly a další hmyz, čímž vytvoříte okouzlující kout zahrady. Tak proč nespojit hned několik výhod dohromady a těšit se pohledem na veselou a živou zahradu?
I pár kapek znamená mnoho!
Připadá vám, že skleník má malou plochu? Pak doporučujeme stáhnout vodu z jeho stříšky do sudu či jiné nádrže hned vedle, a možná se budete divit, kolik vody zachytíte. Ač vás tahání konvice může bavit, není nad to, si ušetřit cestu a čas. To samé platí v případě dřevníku a dalších menších staveb.