Hýčkejte si na zahradě ježky, jsou to velmi užiteční pomocníci: Jak jim pomoci, aby u vás našli svůj domov

Co víme o ježčím životě

Ježek je obvykle samotář. Řadíme jej mezi ohrožené druhy živočichů. Celý svůj život prožije v jediném teritoriu, které prozkoumává pravidelně každou noc. Patří mezi noční živočichy, ve dne můžete spatřit výlučně oslabené, nemocné nebo hladovějící jedince. Jeho přítomnost na zahradě prozradí po západu slunce mlaskání, funění a dupání. V tuto dobu je také nejvíce aktivní, pak odpočívá, aby se vydal toulat svým revírem zase až k ránu.

Paní Anka navrhla a úplně od nuly vytvořila překrásnou zahradu, kde je dobře lidem i zvířatům

www.nkz.cz

Živí se převážně živočišnou potravou, řadíme jej mezi hmyzožravé živočichy, ale nepohrdne ani ovocem, listy či semeny trav. V jeho jídelníčku najdeme především brouky, larvy, žížaly, plže, pavouky, stejnonožce, ale rád si pochutná i na drobných obratlovcích jako jsou hraboši, ještěrky, žáby. Požírá také mršiny a dokonce loví i některé hady včetně nebezpečných zmijí. Ježci někdy sežerou vajíčka nebo mláďata ptáků hnízdících na zemi. Patří to k jejich přirozenému chování a takto způsobené ztráty jsou minimální.

jžek
Info ikona

Samicím ježků se rodí 4 až 9 slepých mláďat s měkkými světlými bodlinkami. Někdy ježčí maminky zvládnou i dva vrhy ročně. S matkou se mláďata poprvé vydávají za potravou ve věku 3 týdnů, osamostatňují se ve věku 6 týdnů. Za dospělé jedince je považujeme ve věku 9-12 měsíců. Ježci se na zimu ukládají k zimnímu spánku, během kterého se občas budí, ale zůstávají ve svých hnízdech.

Jak pomoci ježkům v zahradě, aby u vás našli svůj domov

Na zahradě číhá na ježky spousta nástrah. Projděte si zahradu a ujistěte se, že nikde nejsou nezabezpečené díry, kanály, jímky, zahradní jezírka, kam by mohli spadnout. Nesvědčí jim ani poházené odpadky, igelitové sáčky, gumičky, plechovky, síťky, do kterých by se snadno mohli zamotat nebo tam strčit ze zvědavosti hlavu.

j
Info ikona

Připravte jim nejlépe každý den pohoštěnína vhodném místě, ale dávejte pozor na výběr těch správných dobrot. Přikrmováním pomůžete ježkům dosáhnout minimální hmotnosti 600-700 g potřebné k přežití v zimním období. Nejvíce je potěší masové konzervy pro psy, vařené nesolené kuřecí maso nebo játra, granule pro kočky. Dá se zakoupit i speciální krmivo přímo pro ježky. Nezapomínejte na misku s čerstvou vodou. Zejména v horkém letním počasí zvířata trpí nedostatkem přirozených zdrojů vody.

Postarejte se o to, aby ježci našli v zahradě vhodný úkryt na zimu a pro budování hnízd. Ponechte jim na vhodném místě hromadu listí, větví nebo můžete pořídit dřevěnou budku právě pro ježky, kterou je dobré zahrabat do kompostu, hromady klacků či spadaného listí.

Ježci na podzim: kdy je zachraňovat a jak

www.nkz.cz

Zajímavosti ze života ježků

Věděli jste, že se ježek má svůj domovský rajón na území, které je velké až 50 hektarů? Každou noc ujde vzdálenost v průměru 600 až 1500 metrů, ale může to být i více, pokud nenachází dostatek potravy. Ježci umí dobře hrabat, šplhat, protáhnout se velmi malou skulinou a dokonce i plavat. Každý rok si staví několik hnízd, která jsou určená k přespávání, odchovu mláďat nebo slouží jako zimní úkryt.

V případě ohrožení se ježek naježí, a když se ho dotknete, stočí se do klubíčka nebo uteče. Ježek se ve volné přírodě dožívá 6 až 8 let. Ježčí bodliny jsou dostatečně dlouhé a chrání ho před predátory a také před hadím uštknutím. K zajímavostem patří i jejich zvýšená odolnost vůči jedům obecně. Ježci výborně cítí a slyší, zrak pro ně není tolik důležitý. K zimnímu spánku se ukládá každý ježek samostatně, pouze mláďata někdy přezimují s matkou.

Zdroje: POKORNÁ, Zuzana. Ježci. Brno: Veronica, 2005. ISBN 978-80-86770-15-4., HECKER, Frank. Stopy zvířat v životní velikosti. Přeložil Michaela ŠIMKOVÁ. Praha: Grada, 2019. ISBN 978-80-271-2191-5., HECKER, Frank a Katrin HECKER. Průvodce přírodou na výlety. Přeložil Jana ČEŘENOVÁ. Brno: Kazda, 2021. ISBN 978-80-7670-052-9.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada