Co by měla výsadba planých trvalek splňovat
Porost divoce rostoucích, zplaňujících nebo jim podobných trvalek by měl trvale pokrývat půdu. Rostliny proto vždy vybírejte podle podmínek daného stanoviště a s ohledem na okolní krajinu. Jen tak se jim bude na vybraném místě dařit a nebudete se muset o ně starat.
Časem by se mezi rostlinami měla vytvořit určitá rovnováha, tzn. neměly by si konkurovat. Vzrůstné a mohutné druhy proto nevysazujte vedle konkurenčně slabších. Ideální také je, pokud zvolené trvalky kvetou postupně během celé sezony.
Rostliny, které zahradu za větru rozezvučí a rozvlní
Jak docílit harmonického uspořádání rostlin
Trvalky s podobnými nároky sázejte na jedno místo – usnadní vám to počáteční údržbu do doby, než se porost zapojí. Společenstvo rostlin se sice může časem trochu změnit, ale při správné volbě rostlin bude víceméně stabilní.
Jednotlivé druhy můžete sázet ve skupinách, ty by se však měly vzájemně (a co nejpřirozeněji) prolínat. Vysoké a středně vysoké trvalky jsou kostrou výsadby – ústředními body, které přitáhnou pozornost a celému záhonu dodají řád. Prostor mezi nimi vyplňte nepravidelně vysazenými nižšími druhy trvalek.
Které zplaňující trvalky do zahrady vysadit
Výběr konkrétních druhů závisí na místních podmínkách a požadovaném vzhledu výsadby. Na slunné místo se ze spíše nižších trvalek hodí např. plesnivka, kamejka, některé kakosty nebo třezalka. Polostín uvítá kontryhel, čechrava, opět kakosty a mochnička. Stín dobře osídlí škornice, pitulník, kostival nebo barvínek.