Jaké květy růží mají včely rády
Včely létají zejména na jednoduché a poloplné květy růží. Důležité je, aby v nich byly dostupné tyčinky. Ty totiž obsahují cenný pyl, někdy i nektar. Pokusy Včelařského ústavu v Hohenheimu navíc ukázaly, že včely opravdu umějí rozlišovat barvy – a přednostně létají na žlutou a modrou. Světlé barvy jsou pro ně atraktivnější než tmavé.
Červené květy v jejich barevném vnímání nehrají žádnou roli, protože červenou „nevidí“. Tato výrazná signální barva je složeným okem včel zprostředkována jako černá, a proto je považována za neatraktivní. Proč tedy včely přesto můžeme objevit i na červených květech růží?
Kromě barev vnímají včely i vůni
Příčinou je vůně. Včely jsou na vůně citlivé – vnímají je tykadly. Zahrada plná květů se tak proměňuje v galerii vůní, kde včely cílí i na vonné květy v červené barvě. Při mávnutí křídel navíc zjistí, z kterého směru vůně přichází.
Mezi odrůdy růží, které včelám prospívají a jsou mezi nimi oblíbené, patří také žlutě kvetoucí anglická růže ’Graham Thomas’, hustě plnokvětá ’Heritage’ nebo žlutá keřovitá růže ’Goldspatz’. Do menších zahrad se hodí kompaktní a méně vzrostné růže z kolekcí Bienenweide (Rosen Tantau) nebo NektarGarten (Kordes).
Které trvalky k růžím vysadit
Růže v záhonu ideálně doplní další trvalky, které přitahují hmyz. Se stanovištními nároky záhonových růží (slunné, suché) se dobře vyrovnají například svíčkovec Lindheimerův (Gaura lindheimeri), hlaváč kavkazský (Scabiosa caucasica), zvonek klubkatý (Campanula glomerata), zvonek broskvolistý (Campanula persicifolia), šanta (Nepeta) a šalvěj hajní (Salvia nemorosa).