Kam s ním? Přece na kompost!

Zkompostování organických zbytků zvládne každý. Doby, kdy byl kompost spojovaný pouze s venkovským hospodářstvím, jsou ty tam. Třídění biologického odpadu je přirozeným návykem a čím dál tím více lidí proto třídí i organický materiál.

Organický odpad, který ani nevznikne

Podle Kokozy, obecně prospěšné společnosti, která se zabývá zejména městským zahradničením a kompostováním, je nejlepším odpadem ten, který vůbec nevznikne. Organické zbytky toto tvrzení vystihují nejlépe ze všech odpadů, protože bioodpad se odpadem stát nemusí  jde jednoduše přeměnit v organické hnojivo pomocí kompostování.

Z čeho a jak vytvořit na zahradě kvalitní kompost

Organický odpad a žížaly
Info ikona

Pro vermikompostování potřebujete dvě věci: násadu kalifornských žížal a vermikompostér. Kalifornské žížaly jsou žravější než naše žížala hnojní a rychleji se množí. Kompostér si můžete vyrobit nebo koupit.

Foto: Smart Press

Různé podoby zahradního kompostéru

Zahradní kompostér může mít nejrůznější podobu. Může být vyroben z dřevěných prken, vyřazených palet nebo proutí. Pro kompostování jsou ovšem ideální vícekomorové kompostéry. Mají větší kapacitu a jakmile se jedna komora naplní, je čas přeházet její obsah do druhé komory. Přeházení působí blahodárně na biomateriál  provzdušní ho a stimuluje aktivitu aerobních mikroorganismů, které mají rozklad na starost.

Materiál ve druhé komoře má čas na dozrání a stabilizaci kompostu, zatímco první můžete opět plnit organickým materiálem. Jakmile bude znovu plná, stačí kompost z druhé komory prosít a použít na zahradě, záhonech nebo jinde. Obsah první komory pak putuje do druhé a tak pořád dokola.

Proměna běžné zahrady v přírodní

Žížalí čaj
Info ikona

Kromě pevného hnojiva vzniká při vermikompostování také výluh, tzv. žížalí čaj, který se ředí vodou v poměru 1:10 (1 díl čaje, 10 dílů vody). Používá se jako hnojivo pro pokojové i venkovní rostliny.

Foto: Smart Press

Kompostéry pro vnitrobloky a terasy

Na českých zahradách jsou často k vidění plastové kompostéry, které rovněž dokážou proměnit slupky ve zlato. Důležité je u nich ale dbát na správnou skladbu obsahu. Ale ani ten, kdo nevlastní zahradu, nemusí věšet hlavu. Alternativou jsou otočné kompostéry, které dokážou zpracovat organické zbytky už během několika týdnů. Otáčení totiž simuluje přehazování kompostu a obsah kompostéru se provzdušňuje a kypří.

Řešením může být i komunitní kompostování. Komunitní kompostéry jsou přístupné lidem z určité komunity, někdy i široké veřejnosti. Příkladem mohou být společné kompostéry v komunitní zahradě Vidimova, Mečislavka či Kuchyňka v Praze, nebo také v areálu ČZU v Suchdole.

Proč a jak si vyrobit vlastní listovku

Kompostování pomocí žížal

Možností je také kompostování prostřednictvím kalifornských žížal, které je ideální i přímo do bytu. Slouží k němu vermikompostér, který si můžete sami vyrobit z kbelíků nebo koupit. Žížaly jsou v něm zásobovány vybranými zbytky z kuchyně, které přeměňují na vermikompost. Kromě tohoto pevného hnojiva vzniká také tekutý výluh, tzv. žížalí čaj, který ve zředěné podobě ocení pokojové i zahradní rostliny.

Jak získat žížalí kompost

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada