Obě naše „české“ kopřivy – kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) a kopřiva žahavka (U. urens) – jsou velice zdravé, léčivé a obě po kontaktu s kůží pálí (žahavka víc). Díky tomu není třeba ji blíž představovat, kopřivu každý určitě dobře zná.
Znali ji i naši předci, kteří si ji však (na rozdíl od nás) vážili. Představovala pro ně totiž zázračnou, možná až magickou rostlinu, která téměř vše vyléčí. Kvůli pověstem o jejích vlastnostech nebyla tehdy kopřiva v zahradě proto plevelem, ale její žádoucí součástí.
Kopřiva přitahuje mšice jako magnet
Všimli jste si třeba někdy, kolik mšic dokáže kopřiva přitáhnout? Využijte toho a pomocí kopřiv odlákejte mšice od pěstované zeleniny. Pokud u záhonu poroste ostrůvek kopřiv, mšice nechají vaše plodiny na pokoji. Zvlášť patrné je to při pěstování ve fóliovníku. Navíc kopřivami přivábíte i užitečný hmyz (např. berušky a jejich larvy).
Kopřiva poslouží i jako potrava pro housenky
Kromě mšic mají kopřivu rády i housenky některých motýlů, např. babočky admirál, babočky bílé C, babočky kopřivové nebo babočky paví oko. Tím, že je kopřiva k sobě přiláká, ušetří vaše saláty. Navíc pomůže k rozmnožení těchto opylovačů.
Kopřiva funguje jako výživný mulč
Kopřiva je rovněž bohatým zdrojem některých minerálních látek. Obsahuje zejména železo, fosfor, draslík, hořčík, křemík, síru, vápník nebo mangan. Není proto od věci kopřivy jednou za čas přejet sekačkou a vzniklou drť přesunout třeba pod ovocné keře jako výživný mulč.
Kopřivou můžete zvýšit úrodnost půdy
Vzhledem k obsahu minerálů a dalších prospěšných látek můžete kopřivami půdu také přímo zúrodňovat. Jícha vyrobená ze zkvašených kopřiv je po naředění ve správném poměru nepřekonatelné hnojivo, které funguje i jako prostředek proti škůdcům a chorobám.
Kopřiva zesiluje aroma okolních bylinek
Kopřiva je také oblíbenou rostlinou v eko-zahradách. Posiluje totiž růst okolních rostlin a zvyšuje i jejich přirozenou odolnost. Například bylinky, které rostou vedle kopřiv, mají vždy výraznější aroma.
Kopřiva urychluje rozklad látek v kompostu
Další předností kopřiv je, že aktivují a urychlují rozkladné procesy probíhající v kompostu. Zbytky kopřiv při výrobě jíchy proto neváhejte dát do kompostu. Výborná je i zmíněná drť z kopřiv (přejeďte je sekačkou).
Kopřivu využijte, ale nenechte ji rozšířit
I přes všechny klady si ale nenechte kopřivu přerůst přes hlavu. Jen jí ponechte na vhodném místě prostor. Ideální je oddělit ji od ostatních rostlin a záhonů do půdy zabudovanou bariérou, např. plechovým pásem, snadno se totiž šíří (pozor i na semena) a má neuvěřitelnou regenerační schopnost (vyroste i z malého kousku kořene). Na omezeném prostoru se osvědčilo pěstovat kopřivy ve větším květináči umístěném v záhonu.