Dřevo je určitě vhodnější materiál na krmítko než třeba kov, který namrzá a klouže. Můžete ale použít i krmítka plastová. Podle České společnosti ornitologické je hlavně důležité, aby byla potrava v krmítku chráněna před vlhkostí. Krmivo zvlhlé deštěm nebo sněhem se totiž rychle kazí a ptáci jsou v době nouze schopni spořádat i zkažené krmivo. To jim pak ale působí závažné trávicí potíže a může vést až k úhynu.
Ptačí krmítko by mělo být dostatečně prostorné, aby se do něj vešlo více strávníků.
Foto: Shutterstock
Ptačí krmítko musí mít dostatečné rozměry
Z uvedeného důvodu musí mít krmítko stříšku, která může být opatřena i střešní krytinou, ale hlavně by měla o několik centimetrů přesahovat základnu. Ta má být dostatečně velká (alespoň 20x20 cm), aby se na ní ptáci příliš netísnili a do krmítka se vešly i větší druhy, jako je kos.
Základna by měla být ještě lemována boční lištou vysokou zhruba dva centimetry, která zabrání vypadávání nebo odfouknutí potravy větrem. Vhodné je, aby tato bočnice byla připevněna ze stran základny, nikoli na základně, a umožňovala tak odtok vody, která se v krmítku objeví, např. když roztaje navátý sníh.
Na víkendovou chatu nebo chalupu ornitologové doporučují samonásypné krmítko, které při dostatečné velikosti zásobníku zajistí, že v něm bude dostatek potravy i po několik týdnů.
Násypná krmítka jsou ideální na chalupu, kde nemůžete krmení pravidelně doplňovat. Na fotce je stehlík.
Foto: Shutterstock
Kam je nejlepší ptačí krmítko umístit
Krmítko umístěte na klidné a přehledné místo, nejlépe ve stínu, odkud mají ptáci rozhled a mohou včas uniknout před případnými predátory. Kočkám a kunám zabráníte v přístupu na krmítko i jeho umístěním alespoň dva metry od nejbližších keřů či stromů. Krmítko by také mělo být alespoň 1,5 m nad zemí.
Chcete-li krmítko umístit na strom, nepřipevňujte ho na kmen, po kterém mohou predátoři do krmítka vyšplhat, ale zavěste ho pomocí provazu nebo drátu raději na větev, opět alespoň dva metry od kmene.
Ptákům, kteří sbírají potravu ze země, jako jsou pěnkavy, zvonci, strnadi, kosi nebo kvíčaly, můžete zhotovit jednoduchý zásyp.
Krmítko umístěte nejlépe do volného prostoru, aby měli ptáci přehled o okolí.
Foto: Shutterstock
Ptáci a nárazy do prosklených ploch
Kdo nemá zahradu, může krmítko umístit na balkon. Je-li krytý, nemusí mít takové krmítko ani vlastní stříšku – stačí dřevěný tác. Pozor ale na skleněné plochy, jako jsou okna a dveře – krmítko by na balkoně mělo být umístěno přímo u nich, nikoli třeba na zábradlí dva metry od skla. Ptákům by tak hrozilo, že do skla narazí a zabijí se. Stejný problém nastává samozřejmě i v případě zahradních krmítek u domů s velkými okny nebo prosklenými dveřmi.
Okna v blízkosti krmítka zabezpečte závěsy, žaluziemi nebo záclonami. Pokud je krmítko blízko velkých prosklených ploch, zabezpečte je polepem z venkovní strany. Jedna silueta dravce je ale řešení, které nefunguje. Pro ptáky jde pouze o nehybný objekt, který se snaží obletět. Proto je důležité, aby velké prosklené ploše byly zabezpečené hustým polepem tak, aby nálepky byly v maximální vzdálenosti 10 centimetrů od sebe. Podle České společnosti ornitologické existují dokonce samolepky z UV reflexní fólie, které jsou pro lidské oko průhledné, ptáci je ale díky jinému vidění vnímají jako modré.
Ptačí krmítko pravidelně čistěte
Krmítka je také nutné pravidelně čistit, protože jsou místem možného přenosu nakažlivých onemocnění. K šíření nákaz může docházet relativně snadno a ptáci na následky nemoci pak hynou. Běžným onemocněním je např. trichomonóza, která v posledních letech decimovala populace pěvců, především zvonků. Napadení jedinci jsou apatičtí, působí „rozcuchaným“ dojmem. Posedávají na krmítku, ale nemohou polykat potravu.
Uvidíte-li nemocného ptáka na svém krmítku, vyhoďte veškerou potravu na krmítku i pod ním a místo vydezinfikujte. Po opláchnutí nechte krmítko řádně vyschnout a alespoň na dva týdny krmení přerušte. Sami se nákazy obávat nemusíte.