Kromě přikrmování dopřejte ptákům v zimě i pítko plné vody

Na zimním přikrmování ptáků samozřejmě záleží, ale stejně tak důležitá je pro ně i voda. Zvláště ve městech je v zimě pro ptáky obtížné najít zdroj vody. Kromě krmítka jim proto naplňte i pítko. 

Dřeviny s barevnými plody pro vaše i ptačí potěšení

www.nkz.cz

Ptačí pítko z podmisky nebo talíře

Jako pítko může posloužit třeba podmiska nebo vyřazený talíř. Ideální je hladké pítko, které se bude dobře čistit. A samozřejmě nekovové (pozor, hlubší keramická pítka mohou v zimě prasknout). Přes větší zahradní pítko položte větev nebo do něj vložte kámen (mnohým ptákům to usnadní přístup). 

Jakmile začne mrznout, dejte do vody malý míček (třeba pingpongový), který se i při sebemenším vánku bude na hladině pohupovat, a alespoň ve svém okolí tak udrží vodu nezamrzlou. Často se rovněž doporučuje doplňovat vodu do pítka v určitou hodinu – ptáci si na její pravidelný přísun brzy zvyknou.  

Nezamrzající ptačí pítko

Příznivci ptactva a domácí kutilové si mohou vyrobit také dlouhodobě nezamrzající ptačí pítko. Stačí květináč (nebo jiná nádoba) a talířek (jako pítko), který bude zespodu pomocí topného drátu uvnitř nádoby vyhřívaný. Potřebujete však elektrickou zásuvku a v ideálním případě i spínač, který zapne vyhřívání pítka při poklesu venkovní teploty na určitou hodnotu. 

Kam ptačí pítko umístit

Pro umístění pítka platí stejná pravidla jako pro krmítko. Hlavně pozor na kočky. Na zahradě volte přehledné místo (spíše ve vzduchu než na zemi) s keři v dosahu tří metrů, dostatečně přístupné kvůli údržbě a doplňování vody. Na balkoně položte pítko na zem, na postranní parapet, zavěste ho na prádelné šňůru apod. 

Pítko jednou za čas vyčistěte, záleží na míře znečištění, frekvenci ptačích návštěv... Čerstvá vlažná voda je samozřejmě lepší. 

Ptačí budky poslouží v zimě i jako úkryt před mrazem

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada