Máte už vlastního čmeláka?

V poslední době zaznamenali včelaři i pěstitelé nižší počet opylovačů, a to zejména kvůli chorobám včel  varroáze a moru včelího plodu. Jejich výpadek je však možné částečně pokrýt čmeláky – jedna čmeláčí dělnice za den navštíví až 2000 květů. Čmeláci navíc opylují i květy, co nichž se včely nedostanou, létají za chladnějšího počasí a využívají i méně atraktivní zdroje nektaru a pylu.

    Čmelák zemní
    Info ikona

    Je důležité chovat v jednotlivých regionech domácí druhy čmeláků. Nejčastěji chovaným druhem v Evropě je čmelák zemní (Bombus terrestris).

    Foto: Shutterstock

    Než si koupíte čmeláka

    • Rozhodnete-li se pro chov čmeláků, zamyslete se nad tím, co jim můžete nabídnout. Poskytne jim vaše zahrada dostatek potravy na jaře i během léta? Uvědomte si, že okrasný trávník a dekorativní jehličnany je nenakrmí.
    • Tak jako včely mají úl, obývají čmeláci čmelín. S jejich nabídkou se roztrhnul pytel, ne každý je však pro chov čmeláků vhodný. Jak vybrat ten pravý? Ideální čmelín by měl být především dostatečně velký, měl by mít zajištěné větrání, klapku proti zavíječům a jiným škůdcům a měl by dobře těsnit a izolovat. Další požadavky na vhodný čmelín najdete zde.
    • Podzimní čištění čmelínu usnadní jeho vyložení kartonem. Čmelín by měl být dále ze dvou třetin vyplněný hřejivou náplní, např. rozcupovanou vatou, ovčí vlnou, filcem, suchým mechem apod. Výplň by však neměla obsahovat příliš dlouhá vlákna a ve středu čmelínu by měl být co nejjemnější materiál.
    Čmelák na sporýši
    Info ikona

    Čmeláci potřebují dostatek potravy nejen na jaře, ale i v létě, kdy je jejich hnízdo na vrcholu rozvoje.

    Foto: Shutterstock

    Co dělat, když už máte čmelín

    Jelikož se čmeláci mnohem snáz přizpůsobí chladu než horku, postavte čmelín do stínu, aby se zbytečně nepřehříval. Neměla by na něj ale stékat voda a ideální je i podstavec s nožkama, které budou stát v misce s olejovitou tekutinou. Ta zabrání mravencům v proniknutí do čmelína. 

    Připravený čmelín zbývá už jen osídlit. První možností je nechat osídlení na přírodě a vyčkat, jestli se čmeláčí královna ve čmelínu sama zabydlí. Každé osídlení čmelína zvyšuje jeho šance na osídlení v příštím roce. Podle odborníků je to způsobeno pachem minulého hnízda a královny, které se v něm narodily, se do čmelína také často vracejí.

    Druhou možností je královnu na jaře odchytit, přemístit ji do čmelína a vyčkat, jestli se v něm zabydlí. Čmeláci jsou ale chránění živočichové, proto je nesmíte ohrožovat ani zbytečně omezovat v pohybu. Třetí a posledním způsobem je zakoupit si čmeláčí královnu s hrstkou prvních dělnic. Prodává je např. Výzkumný ústav pícninářský, od nějž jsme také čerpali informace.

    Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada