Nabídněte včelám a čmelákům takové květy, které jim zajistí potravu v případě nouze

Ostatně, i řepkovému poli těžko může sebelépe navržený záhon konkurovat... Pro včely je totiž výhodnější, když mohou co nejdéle setrvat na jednom druhu rostliny, než když musí přelétat a hledat. Ale i na zahradě, v níž se během sezony mají střídat barvy i tvary květů, můžete včelám připravit atraktivní hodovní stůl. 

Fotogalerie

Nabídku nektarodárných květů rozložte do celé sezony

Obecně platí, že nabídka potravy by měla být rovnoměrně rozložena do celé sezony. Příroda se obvykle dobře stará na jaře a v první půli léta – koncem července však květů na loukách, stráních a v křovinách začne ubývat. Nahradit je mohou trvalky, které poskytují dostatek nektaru a zároveň dlouho kvetou, jako je třapatkovka, kyprej vrbice nebo tužebník jilmový. Na bylinkovém záhonu zase nechte rozkvést šalvěj, mátu, levanduli, tymián, yzop, saturejku a rozmarýnu

Nemáte-li místa nazbyt, zkuste připravit opylovačům zdroje nektaru především na období, kdy je o něj nouze největší – tedy na samém začátku a konci sezony. K těm časným patří vrby nebo jarní cibuloviny, jako jsou talovíny a šafrány, k pozdním pak rozchodníkovce, podzimní hvězdnice, pámelníky, vřesy a břečťan. 

Vsaďte na jednoduché květy, plnokvětým se vyhýbejte

Mnohé rostliny, které jsou v přírodě ke včelám pohostinné, se na zahradě pěstují v podobě šlechtěných kultivarů: ty však hmyzu zpravidla neprospívají. Vyhýbejte se především plnokvětým odrůdám: zatímco jednoduché jiřinky přilákají mnoho včel a čmeláků, ty s hustými kaktusovitými nebo pomponkovitými květy je k nektáriím (místům, z nichž se uvolňuje nektar) „nepustí“. 

Čmeláky a včely samotářky potěší plané rostliny 

I mezi planými rostlinami se však najdou takové, které včelám kladou těžko překonatelné překážky: například jetel luční, který je sice bohatý na nektar, ale jeho dlouhé, úzké květy přejí spíš hmyzu s dlouhým jazykem či sosákem. Například čmelákům. I ty si zaslouží pozornost. Už proto, že si umějí „vytvářet teplo“, a dokážou tedy létat za nižších teplot než většina hmyzu. Radost jim v záhonech udělají třeba orlíčky, stračky, oměje a hledíky. Mezi samotářsky žijícími včelami se zase najdou takové, které se specializují jen na několik druhů rostlin. Potěší je nabídka „obyčejných“ kvetoucích rostlin, které jsou doma v naší přírodě, jako je hadinec, řebříček nebo pryskyřníky.

Medonosné rostliny na suchá místa

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada